5 tipov, ako predĺžiť životnosť batérie elektro bicykla

5 tipov, ako predĺžiť životnosť batérie elektro bicykla

Vlastníte elektro bicykel? Je to pohodlný a lacný spôsob prepravy, ideálny najmä do miest a hustej premávky. Vďaka elektro bicyklu sa dostanete aj tam, kam autom nie. Na dochádzanie do práce je elektro bicykel ako stvorený! Ak zdieľate rovnaký názor a uvažujete o kúpe elektro bicykla, prípadne už jeden vlastníte, určite vám pomôžu tipy na predĺženie životnosti jeho batérie.

 

Batéria elektro bicykla

Batéria – akumulátor je technické zariadenie, ktoré slúži na opakované ukladanie energie. Aby ste na elektro bicykli mohli jazdiť, najprv musíte akumulátor nabiť a ten je potom zdrojom energie. Ako ale s batériou pracovať, aby sa neskracovala jej životnosť?

  1. Správne ju uskladnite na zimu

Batériu nabite na 50% a uložte ju na chladné a suché miesto. Lepšie urobíte, ak budete batériu skladovať mimo elektro bicykla. Tak sa zabráni prípadnej nechcenej aktivácii.

  1. Snažte sa mať batériu nabitú minimálne na 20%

Je lepšie, ak batériu elektro bicykla úplne nevybijete, a teda nedôjde k jej hlbokému vybitiu. Vždy sa ju snažte dať nabíjať skôr, pred úplným vybitím. Hlboké vybitie spôsobuje, že sa postupne znižuje kapacita batérie a tak aj jej životnosť.

  1. Nenabíjajte batériu hneď po jazde

Predtým, ako začnete batériu nabíjať, nechajte ju vychladnúť. To znamená, že by ste ju nemali nabíjať bezprostredne po jazde na elektro bicykli. Dochádza tak k rýchlejšej degradácii batérie.

  1. Chráňte batériu elektro bicykla pred extrémnymi teplotami

Tak vysoké plusové ako aj mínusové teploty môžu negatívne vplývať na životnosť batérie a na jej výkon. Preto napríklad nikdy neparkujte svoj elektro bicykel na priamom slnku alebo ho nenechávajte dlho vonku v zime.

  1. Nenabíjajte batériu úplne

Samozrejme, ak sa chystáte na dlhšiu jazdu, môžete batériu nabiť úplne. Avšak ak to nie je potrebné, nabite ju na max. 80% kapacity. Pri vyššom nabití sa zvyšuje vnútorný odpor batérie a tak sa urýchľuje jej degradácia.

Aj vďaka týmto tipom sa môžete tešiť z dlhšej životnosti batérie elektro bicykla.

Comments are closed.