Aké materiály použiť pri stavbe penziónu v prírode

Aké materiály použiť pri stavbe penziónu v prírode

Hotely, penzióny či chaty v horách sa radujú veľkému záujmu turistov. Pri stavbe však používajú prevažne prírodné materiály, aby nadväzovali na spojitosť s prírodou a nepôsobili rušivým dojmom. Prírodné materiály, ako je kameň a drevo, majú vlastné teplo, a preto sú nevyhnutné pri výstavbe hotelov. Okrem svojej funkčnosti, poskytujú tiež zaujímavý dizajn a pocit útulnosti. Poďme sa na tieto dva stavebné prvky pozrieť bližšie.

 

Drevo

Ľudia žili v blízkosti stromov od staroveku a stavali svoje obydlia z dreva po celé tisícročia. Vďaka svojmu organickému teplu, pocitu mäkkosti a vďaka ekologickým vlastnostiam, je drevo ideálny stavebný materiál pre budúcnosť.

Zodpovedne vyťažené drevo je jediný obnoviteľný stavebný materiál, ktorý máme k dispozícii; prirodzene sa pestuje a je to materiál, ktorý prispieva k celkovému odstráneniu skleníkových plynov z atmosféry.

Výroba a spracovanie dreva využíva oveľa menej energie ako väčšina ostatných stavebných materiálov. Výrobky z dreva  majú výrazne nižšiu uhlíkovú stopu. Drevo môže byť použité ako náhrada za materiály, ktoré vyžadujú väčšie množstvo fosílnych palív, ktoré majú byť vyrobené. Drevo sa bežne používa pri stavbe a vďaka svojim výborným tepelnoizolačných vlastností, nízkej tepelnej vodivosti a dobrým izolačným vlastnostiam predbehne takmer hociktorý iný stavebný materiál. Okrem toho, drevo, ktoré je používané v súlade so stavebnými normami má vysokú životnosť. Existuje mnoho výhod používania zodpovedne vyťaženého dreva. Preto toľko penziónov a hotelov využíva na stavbu práve drevo.

 

Kameň

Kameň bol používaný ako stavebný materiál po tisíce rokov. Bol dlho uznaný ako materiál veľkej trvanlivosti a s vynikajúcou umeleckou kvalitou.  Je spojený so stavbami predstavujúcimi moc a náboženstva. Pyramídy v Gíze, pohrebné komory vo Veľkej Británii a chrámy na Malte boli postavené z kameňa pred viac ako 4000 rokmi a ešte stoja. Použitie kameňa v stavebníctve kleslo za posledných sto rokov, ale aj tak stále zostáva aristokrat stavebných materiálov. Existujú veľké rozdiely v rámci každej z týchto horninových typov, spôsobené konkrétnymi mineralogickými a geologickými podmienkami, a zatiaľ čo akýkoľvek kameň môžete využiť na budove, každý z nich má obmedzenia, ktoré ich robia viac či menej vhodnými na rôzne účely. Žula, pieskovec a vápenec môžu byť použité pre vybudovanie steny, ale bridlica je vhodný iba pre strechy a podlahy. Kameň má aj dekoračný charakter. Hodí sa do interiéru, ale aj exteriéru.

Kameň a drevo sa navzájom dopĺňajú. Ich využitie nájdete v chatkách, penziónoch, ale aj v luxusných hoteloch.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.