Detská izba pre malého školáka i veľkého študenta

Detská izba pre malého školáka i veľkého študenta

Začiatok školskej dochádzky je v živote detí a ich rodičov veľkým míľnikom. Veľa sa toho mení a jedna z vecí, ktorá by rozhodne nemala zostať pri starom, je detská izba. Nenechajte preto nič na náhodu a začnite vyberať nový nábytok a plánovať zmeny s dostatočným predstihom.

Pri vytváraní plánu musíte posúdiť zároveň niekoľko hľadísk. Izba bude totiž dieťaťu slúžiť ako obývačka, spálňa, šatňa, pracovňa i herňa v jednom. Všetkým týmto funkciám sa musí dať prispôsobiť a zároveň musí poskytnúť svojmu malému obyvateľovi dostatok priestoru.

Farby stien a typy podláh sú samy osebe veľkou kapitolou. My sa tentoraz zameriame na vybavenie izby. Nuž, čo všetko budete musieť zadovážiť do detskej izby?

 

Moderný detský nábytok do pracovného kútika

Pracovný kút musí byť nevyhnutne vybavený kvalitným písacím stolom a stoličkou. Dieťa totiž potrebuje mať dostatok priestoru na prácu. Bude sa hodiť aj komoda alebo regál na pomôcky a knihy.

Ideálnou voľbou pri zariaďovaní pracovného miesta je siahnuť po tzv. rastúcom nábytku. Jeho čaro tkvie v tom, že detský písací stôl a stolička sa dajú postupne zvyšovať podľa toho, ako Vaša ratolesť rastie. Je to výhodné hneď z niekoľkých dôvodov, dieťa bude mať v každom okamihu života správnu výšku stola aj stoličky, čo je dôležité pre jeho správny rast a navyše nábytok v izbe vydrží pokojne celú základnú školu.

Z tohto dôvodu je tiež dobré vyberať neutrálne farby a dizajn. Je totiž veľmi pravdepodobné, že i keď je teraz Vaša princezná neotrasiteľnou fanúšičkou bábik Barbie alebo poníkov, v 15 rokoch už ju moc  nebudú zaujímať.

 

Detská posteľ

Treba vybrať správne miesto na spanie. A ďalej je tiež nevyhnutné vybrať správnu detskú posteľ. V ideálnom prípade posteľ, ktorá má aj dôvtipne vymyslený úložný priestor na hračky a nevyhnutné drobnosti, ktoré potrebuje mať malý spáč neustále poruke.

Vzhľadom na to, koľko funkcií musí detská izba plniť, sa ako vhodný variant javí zvýšená posteľ, ktorá Vám poskytne dostatok miesta na uloženie vecí alebo na umiestnenie pracovného stola. Ak zariaďujete izbu pre dve deti, môže byť namiesto úložného priestoru umiestnená druhá posteľ.

 

Skrine a ďalší nábytok do detskej izby

Ďalšou veľmi dôležitou súčasťou detského nábytku je skriňa. Je jedno, či zariaďujete izbu pre dievčatko alebo pre chlapca, šatníková skriňa jednoducho nesmie chýbať. Postupom času budú deti potrebovať stále viac priestoru na oblečenie.  Preto je nevyhnutné s tým počítať a zvážiť tiež postupný nákup úložných systémov, ktoré do seba budú zapadať. Ak máte v izbe priestor, je vhodné zaobstarať aj vešiak na oblečenie a kôš na špinavú bielizeň.

Dôležité je aj osvetlenie, treba zaobstarať lampičku na písací stôl aj nad posteľ, aby si dieťa nekazilo oči pri tajnom čítaní s baterkou.

Nezabudnite tiež na priestor pre návštevy a na hranie. Je vhodné do izby zadovážiť skladaciu stoličku alebo sedací vak, na ktorý si môžete sadnúť, až budete pomáhať s úlohami do školy. Deti ho isto využijú aj s kamarátmi, ktorí ich budú navštevovať.

 

Dekorácie do detskej izby

Je pekné mať funkčne vybavenú detskú izbu, no veľmi dôležité je tiež urobiť ju tak, aby bola útulná. Toho docielite pomocou dekorácií. Dbajte na to, aby dekorácie boli vyrobené z neškodných materiálov a aby bola ich údržba jednoduchá.

Veľkým pozitívom bude aj to, ak sa budú dať jednoducho vymeniť. Ako Vaše dieťa porastie, bude sa meniť jeho vkus aj záujmy, preto by sa tomu malo dať jednoducho prispôsobiť. Premena z detskej izby pre školáka na izbu pre študenta potom nebude tak finančne náročná a bude aj pomerne jednoduchá.

Nezabudnite do výberu nábytku aj dekorácií do detskej izby zapojiť vaše dieťa. Jednak ho to bude baviť a jednak tým zaručíte, že sa mu bude v izbe lepšie žiť. Navyše ho to bude aj motivovať k tomu, aby sa staralo o udržiavanie poriadku v izbe.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.