Spánok – vedeli ste, že?

Počas spánku sa regeneruje vaše telo, čerpá novu energiu a vaša myseľ si triedi myšlienky. Spánok je dôležitý ako pre vaše zdravie, tak pre osobnosť.

Spánok – vedeli ste, že?

Vyspatí ľudia totiž podávajú nielen lepšie výkony, ale sú aj šťastnejší a menej konfliktný. Spánok je stále tak trochu zahalený rúškom tajomstva a existuje o ňom mnoho zaujímavých faktov.

 

1. Pri zaspávaní vám žiadne počítanie nepomôže

Pravidlo, ktoré vám má pomôcť zaspať, v skutočnosti vôbec neplatí. Vedci techniku vyskúšali na skupinách ľudí, kde jedna rátala ovečky, zatiaľ, čo druhá si predstavovala niečo príjemné. A hádajte, kto zaspal v skôr? Druhá skupina zaspala skôr ako zvyčajne a skupina s ovečkami o viac ako polhodinu neskôr.

 

2. Osem hodín spánku nepotrebuje každý

Doba, ktorú by mal človek spať, sa značne líši. Pre dospelých je odporúčaná doba sedem hodín. Ak však spíte viac ako deväť, na váš výkon a zdravie to nebude vplývať práve najlepšie. Pravdou je aj to, že tínedžeri potrebujú viac spánku. Nejde teda o žiaden výmysel, ani o ich lenivosť. Telo počas puberty prechádza rozličnými zmenami, a preto je normálne, že mladí ľudia chodia do postele neskôr a ráno zas vyspávajú.

 

3. Alkohol a spánok

Hoci po vypití pohárika či troch, zaspíte rýchlejšie, a váš spánok je najprv hlboký, potlačuje REM fázu a vám sa nezdajú žiadne sny. Problém nastáva, keď alkohol z tela vyprchá. Vtedy sa automaticky presuniete do vyššej fázy, váš spánok je teda ľahší a vy sa častejšie prebúdzate.

 

4. Námesačnosť

Ide o poruchu spánku, pri ktorej motorické svaly fungujú aj počas non-REM fázy normálne, a teda nie sú vyradené z činnosti. Človek, ktorý je námesačný sa tak môže posadiť na posteli, opustiť lôžko, vykonať bežnú činnosť, ako sa napríklad obliecť. Väčšinou ide o nie veľmi zložité kúsky. Avšak, boli aj prípady, keď námesačný človek vyskočil z okna alebo po nociach maľoval obrazy, hoci normálne ani nebol umelcom.

 

5. Nespavosť je čoraz častejším problémom

Stres, uponáhľaná doba, v ktorej žijeme, zlé stravovacie návyky a málo pohybu, to všetko môže byť príčinou nespavosti. Okrem iného, však nespavosť môžu spôsobovať aj vonkajšie faktory, konkrétne kvalita vášho matraca, vankúša, či postele. Medzi obľúbené patria vankúše z bio peny, ktoré sú elastické, tvarovo stále a majú skvelé ortopedické vlastnosti. Vankúše Tempur sú zas nadmerne prispôsobivé. Reakcia na teplo tela spôsobí, že vankúš zmäkne a prispôsobí sa zakriveniu vašej hlavy aj šije, čo vám automaticky zlepší aj spánok.

6. Z nedostatku spánku sa priberá

Príliš málo spánku vo vás vyvolá pocit hladu. Energiu, ktorú nenačerpáte počas noci, si tak vynahradzuje tým, že sa ju snažíte načerpať cez deň.

 

Rada na záver

Nájdite si aj vy svoj prirodzený režim spánku, ktorý budete stoj, čo stoj dodržiavať. Do postele sa snažte chodiť v tú istú hodinu a cez víkendy nevyspávajte. Sami uvidíte, že sa budete cítiť nielen energickejšie, ale aj výkonnejšie.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.