Kúpeľňové batérie: Viete aké máte možnosti výberu?

Kúpeľňové batérie: Viete aké máte možnosti výberu?

Dobrá kúpeľňa stojí a padá na kvalitných batériách. Obvykle riešime hneď dva typy batérií: umývadlové batérie a sprchové batérie. Každú z nich si môžme vybrať nielen z rôznych značiek, ale predovšetkým v rôznom dizajne a so zaujímavými pridanými benefitmi.

Kvalitné vodovodné batérie potrebujú predovšetkým precízne kartuše. Ide o srdce batérie, teda o mechanizmus, ktorý mieša v batérii studenú a teplú vodu. Kvalitné keramické kartuše sa nezačnú kývať, nezatuhnú a vydržia dlho vo funkčnom stave.

Aby sme mali kúpeľňu ako z dizajnového časopisu o bývaní, musíme tiež kúpeľňové batérie vyberať z rovnakej série. Umývadlová musí ladiť s vaňovou, prípadne dokonca s bidetovou. Ale batérie by mali ladiť aj s celkovým štýlom našej kúpeľne. Pokiaľ chceme kúpeľňu v romantickom duchu, alebo dokonca rustikálnu, hodia sa napríklad mosadzné stojankové batérie. Hypermoderným minimalistickým kúpeľniam pristane nerez. Stále obľúbenejšie čierne sa hodia k rôznym štýlom.

 

Nie je vodovodná batéria ako vodovodná batéria

Batérie môžu byť rôzne z hľadiska montáže – napríklad podmietkové či nástenné, z hľadiska špeciálnych vlastností – šetriace vodu ev. s filtrom na čistenie vody, tiež z pohľadu ovládania. Práve tu je variabilita vodovodných batérií najväčšia. Aké máme možnosti?

Už dávno väčšinu klasických kohútikových batérií nahradili tie pákové. Sú komfortnejšie a jednoduchšie sa s nimi nastavuje správna teplota vody. Napriek tomu rustikálnym interiérom kohútikové batérie pristanú. Hlavne, ak si ich zvolíme v historizujúcom štýle. Niektoré batérie môžu byť dovybavené malou flexibilnou výsuvnou sprchou. Stretneme sa s nimi predovšetkým v kuchyni, ale niekedy majú význam aj v kúpeľni. Veľmi moderné sú dotykové batérie a digitálne batérie.

Pokiaľ ide o materiál, najbežnejším je nerez, mosadz, stretneme sa s chrómom, tiež s bielymi a čiernymi batériami. Firma Grohe vyrába tiež farebné lakované batérie. Používa technológia PVD, v ktorej sa kombinuje kov a keramika.

Rôzne použité technológie dodávajú batériám špecifické vlastnosti. Najžiadanejšie sú tie pre úsporu vodu, plynulé ovládanie páky, s termostatickými hlavicami či umožňujúce batériám udržať si trvalo žiarivý povrch bez poškrabania.

 

Batérie na umývadlo

Umývadlové batérie môžu byť stojankové a podmietkové, kohútikové aj pákové, dvojotvorové či trojotvorové, pre umývadlovú misu aj malé umývatka. Nezabudnite si umývadlové batérie namontovať s dvomi rohovými ventilmi – s jedným pre teplú, a s druhým pre studenú vodu. Je to veľmi praktické a malo by to byť samozrejmosťou.

 

Batérie na vaňu a sprchu

Sprchové batérie môžu byť nástenné aj podmietkové. Zakúpiť sa dajú samostatne, alebo sú súčasťou kompletov. Ideálnou je možnosť používať hornú sprchu, aj tú ručnú.

Vaňové batérie sa rozlišujú roztečou. Najčastejšie sa používa 150 mm, ale dajú sa kúpiť 100mm. Tieto batérie môžu byť kohútikové, pákové, podomietkové, nástenné aj na podlahu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.