Ako si vybrať dlažbu do garáže alebo na príjazdovú cestu?

Ako si vybrať dlažbu do garáže alebo na príjazdovú cestu?

Vyberajte s rozumom: Pojazdná dlažba musí vydržať veľa

Keď vyberáte betónovú dlažbu do garáže, do prístrešku na auto či na príjazdovú cestu, okrem jej vzhľadu treba brať do úvahy ďalšie vlastnosti, aby odolala tlaku a nepoškodená slúžila dobre celé roky.

Betónová zámková dlažba vhodná na vjazdy a parkovacie plochy sa vyrába špeciálnou technológiou – vibrolisovaním. Vďaka pestrej palete formátov, tvarov a farieb si každý môže nájsť vyhovujúci dizajn, ktorý bude dobre ladiť s okolím. „Betónová dlažba je na pojazdné plochy vhodná, pretože je odolná voči mechanickým vplyvom a má veľmi vysokú nosnosť,“ hovorí výrobný riaditeľ Michal Urbanovič z Austria Beton Werk. Radí vybrať si dlažbu menších rozmerov, ktorej kladenie je síce prácnejšie než položenie veľkoformátovej dlažby, ale jej nosnosť je vyššia.

Exteriérové betónové dlažby sa okrem dizajnu a spôsobu výroby líšia aj svojou hrúbkou, ktorá úzko súvisí s nosnosťou. Čím je dlažba hrubšia, tým väčšiu záťaž zvládne. Odporúčam poradiť sa pri výbere dlažby s odborníkmi, ktorí na základe skúseností vedia posúdiť vhodnú nosnosť. Inú pojazdnú dlažbu totiž treba na parkovisko pred nákupným centrom a inú na parkovanie auta v garáži,“ dáva cenné rady Michal Urbanovič z ABW.

Záruka dlhej životnosti

Nielen použitý materiál, ale aj kvalita uloženia betónovej dlažby, ktorá zahŕňa náročnú prípravu podložia, rozhoduje o tom, či bude pojazdná dlažba dobre slúžiť a dobre vyzerať roky alebo ju bude treba opravovať. „Ani tá najkvalitnejšia dlažba nemusí dobre slúžiť svojmu účelu, ak neboli správne vytvorené a upravené podkladové vrstvy a samotná pokládka. Dlažba nie je lacná záležitosť, preto stojí za zváženie zveriť realizáciu príjazdovej cesty alebo státia pre autá do rúk odborníkov. Nie je to investícia navyše, naopak, je to šetrenie nákladov, aj tých budúcich,“ zdôrazňuje Michal Urbanovič. „Ak dokážete urobiť stabilné, dobre odvodnené podložie zapustené do nezamŕzajúcej hĺbky, nikdy nebude hroziť, že sa bloky dlažby prepadnú. V prípade mechanického poškodenia dlažby je potom veľmi jednoduché vymeniť poškodený kus za druhý.“

 

Na hrúbke betónovej dlažby záleží

Ako sme už spomínali, hrúbka dlažby ovplyvňuje jej nosnosť, a teda aj pojazdnosť. Na priestor vjazdu do garáže a garážové státie použite dlažbu hrubú minimálne 60 mm. Betónová dlažba tejto výšky je dostatočne odolná voči vertikálnym silám, takže keď po nej auto prejde alebo na nej bude stáť, nepoškodí sa. Všetko vyššie spomínané platí, ak rátate s tým, že odstavná plocha alebo príjazdová cesta bude prioritne slúžiť osobným autám, teda vozidlám do 3,5 tony.

Odolnejšiu, a preto hrubšiu dlažbu treba na plochy, kde hrozí väčšie zaťaženie ako 3,5 tony. Tam by mala byť hrúbka minimálne 80 mm, aby sa pôsobením všetkých síl, ktoré sú v hre počas jazdy nákladným autom, zabránilo deformáciám a prasklinám.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.