Jedáleň v malom byte: so správnym stolom pohostíte celú rodinu

Tiež vám je ľúto za časmi, kedy sa pri spoločnom stole schádzali všetci členovia rodiny pravidelne? Presvedčíme vás, že usadiť veľkú rodinu k spoločnému nedeľnému obedu, môže byť aj v malom byte maličkosť. Stačí, ak sa pri zariaďovaní jedálenského kútu vyvarujete niekoľkých zbytočných chýb.

Jedáleň v malom byte: so správnym stolom pohostíte celú rodinu

Jedálne pre malú i veľkú spoločnosť nájdete na Favi.sk. Stačí si prejsť najväčší on-line katalóg nábytku a dekorácii s viac ako 200 000 krásnymi kúskami, alebo sa inšpirovať obrázkami toho najlepšieho z tuzemských domácností.

 

Rytieri hranatého stola

Jedálenský stôl toho musí zvládnuť veľa – od uponáhľaných raňajok až po trojchodové nedeľné obedy. Pre výber tých správnych rozmerov nie je potrebná žiadna veľká matematika. Jedna osoba potrebuje priestor aspoň 60 x 30 centimetrov. Pre štvorčlennú rodinu sa tak oplatí zaobstarať si stôl 120 x 60 alebo 80 centimetrov. Ak ste v domácnosti iba dvaja, bude vám stačiť stolček 60 x 60 centimetrov.

Do malého bytu si nikdy nekupujte okrúhly stôl. Aj keď sa môže opticky zdať, že vďaka zaoblenosti ušetríte miesto na rohoch, opak je pravdou. Hranatý stôl sa do malých priestorov hodí viac. Dá sa totiž pristrčiť ku stene. A keď príde veľká spoločnosť, máte o priestornú tabuľu postarané.

 

Na lavici

Podobná matematika platí aj pri rozmeroch jedálenských stoličiek. Priemerná šírka takejto stoličky je cca 45 centimetrov. Medzi jednotlivými stoličkami ale musí byť dostatočný priestor, aby spolustolovníci o seba nenarážali. Preto prirátajte minimálne ďalších 20 cm.

Centimetre ušetríte, ak hladošov usadíte na lavicu. Jedálenské lavice nielenže šetria miesto, ale krásne zútulnia každý interiér. Taktiež si na nich po výdatnom obede odpočiniete lepšie než skrútení na kuchynskej stoličke.

 

Nie je stôl ako stôl

Jedálenský stôl nemusí byť iba nudná klasika. Stolovať môžete priamo na kuchynskej linke, z ktorej sa miesto zásuvky vysúva stôl. Bytoví dizajnéri ponúkajú aj omnoho prekvapivejšie nápady ako stolovať – trebárs na jedálnej doske, upevnenej na lanách, ktorá sa sťahuje od stropu k zemi a naopak. Využiť môžete aj predĺžený parapet na okne. Dobre tiež poslúži ako servírovací stolík. Ku stolovaniu napokon stačí aj praktická komoda s doskou. Okrem priestoru na jedlo s ňou získate aj úložné priestory, ktoré sa – obzvlášť v malej kuchyni – vždy hodia.

 

Keď sa zíde celá rodina

Schádza sa u vás občas celá rodina, vrátane vzdialených príbuzných? Potom sa vám isto bude hodiť rozkladací stôl. Riešením pri početnejšej návšteve sú taktiež pojazdné jedálenské stolíky. Nielen že ušetríte miesto, ale navyše sa môžete spoločnosti venovať naplno. Bez neustáleho odbiehania do kuchyne zvládnete naservírovať celé menu, vrátane dezertu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.