Zavlažovanie je kľúčom k zdravému a hustému trávniku

Trávnik je prirodzenou ozdobou každej záhrady. Ale len vtedy, ak tvoria jeho steblá súvislý, hebký a huňatý koberec sviežo zelenej farby. A ako takýto výsledok docielite aj na svojej záhrade?

Zavlažovanie je kľúčom k zdravému a hustému trávniku

Zavlažovanie trávnika je dôležité hneď z niekoľkých dôvodov. Predovšetkým ide o prevenciu, ktorá bráni jeho vysychaniu a žltnutiu. A pravidelný prísun vody tiež posilňuje korene, ktoré potom lepšie odolávajú suchu i nevítaným burinám. V hustom zdravom trávniku totiž nedokáže väčšina burín vôbec zakoreniť!

 

Kedy a ako zavlažovať trávnik

Údržba nie je pri použití správnej techniky a dobrého načasovania tak náročná, ako sa môže laikovi zdať. Pravidelnou starostlivosťou zahrnutý trávnik stačí zalievať raz týždenne, v naozaj horúcich dňoch potom raz za 3-4 dni. Na zavlažovanie by sme mali pristupovať v skorých ranných alebo naopak neskorých večerných hodinách. Vysoké teploty počas dňa majú totiž za následok zvýšený odpar vody a malú efektivitu zalievania.

S ručným nosením ťažkých záhradných kanví by ste príliš dobre nekúpili, oveľa lepšie je preto obstaranie profesionálneho zavlažovacieho systému. Nemusíte hneď kupovať drahý set, oveľa lepšie sa osvedčili systémy, ktoré možno zložiť presne na mieru z jednotlivo zakúpených komponentov. Všetko potrebné pre zavlažovanie je najlepšie kúpiť u jedného predajcu, aby ste mali istotu, že jednotlivé diely k sebe budú dobre a ľahko pasovať.

 

Čo správne zavlažovanie trávnika potrebuje?

Rozhodne sa nezaobídete bez zavlažovača, ktorý zaistí pohodlnú a efektívnu starostlivosť o celú trávnikovú plochu. Nevyhnutné záhradné hadice šikovne uskladníte v boxoch, ktoré dokážu usporiť priestor a zároveň bránia mechanickému poškodeniu, najmä ich lámaniu. Ľahký presun zaistia aj špeciálne vozíky na hadice. Nezabudnite ani na spojky a skrutkové spoje, ktoré je vždy dobré mať v zásobe pre strýčka príhodu.

Záhradné postrekovače zaistia ten správny prísun vlahy do vopred vymedzených priestorov a zavlažovače trávnikov sa zase starajú o potrebnú reguláciu prúdiacej vody, vďaka ktorej môžete pružne reagovať na aktuálne počasie a panujúce teploty. Vyberať si môžete z niekoľkých typov a veľkostí postrekovanej plochy (kruh, polkruh, obdĺžnik a štvorec) a maximálne tak znížiť množstvo zavlažovačov nutných pre váš trávnik. Prácu vám veľmi uľahčí aj obstaranie zavlažovacích hodín, ktoré dokážu momentálne hodnoty vlhkosti v pôde a potreby jej doplnenia vyhodnotiť za vás a nevyhnutný je samozrejme aj riadiaci systém, ktorý udržuje zavlažovanie trávnika v bezchybnom chode aj bez vášho zásahu.

Svieži a sýto zelený trávnik potrebuje tiež správne hnojenie a orezávanie. V kombinácii s efektívnym systémom zavlažovania potom na svojej záhrade vykúzlite hustý a huňatý trávnik, ktorý možno inak obdivovať len na golfových ihriskách.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.