3 tipy, vďaka ktorým zabránite úniku tepla z vašej domácnosti

3 tipy, vďaka ktorým zabránite úniku tepla z vašej domácnosti

S príchodom zimných mesiacov sa rieši otázka vykurovacích materiálov a úniku tepla. Za vinníkov sú vo všeobecnosti považované okná, dvere a strecha. Úniku tepla ale môžete zabrániť, ak sa budete riadiť nasledovnými tipmi.

 

  1. Vetranie

Vetraním uniká z domu až štvrtina tepla. Preto by ste počas zimného obdobia mali vetrať radšej kratšie, zato však omnoho intenzívnejšie. Zabudnite preto na „vetračky“, okná radšej otvorte dokorán aspoň dvakrát denne.

  1. Okná a tesnenie

Najväčší previnilci spôsobujú úniky tepla v prípade, že nie sú dobre zatesnené. Nemusíte však hneď investovať do nových okien, stačí, ak ich utesníte. Izolačná pena a páska vám pomôžu ušetriť hneď niekoľko percent nákladov, ktoré platíte za vykurovanie. Skvelou voľbou je aj montáž vonkajších roliet. Pokiaľ investujete do automatických, pri nízkych teplotách sa zatiahnu samy.

  1. Dvere a tesnenie

Pozor by ste si mali dávať aj dvere. Spodok dverí by mal byť utesnený prahovou lištou. Dnes už v ponukách výrobcov nájdete rôzne kefové lišty, ktoré sú samolepiace a tak je ich inštalácia otázkou niekoľkých minút.

Vykurovacie materiály

Pokiaľ chcete ušetriť, mali by ste klasické elektrické či plynové vykurovanie skombinovať s alternatívnym spôsobom. Do popredia sa pre svoje užitočné vlastnosti dostávajú briketypelety. Ide o materiály, ktoré sú vyrábané z odpadových látok, pilín, ktoré sú následne lisované pod tlakom a vysokou teplotou do tvaru kvádrov a oválov. Drevené brikety aj drevené pelety sú obľúbené najmä vďaka nízkemu percentu vlhkosti, jednoduchej manipulácií a skladovaniu, rovnomernému a dlhodobému horeniu. Navyše, ide o vykurovací materiál prijateľný voči životnému prostrediu. Neobsahuje žiadne lepidlá a chemikálie, nevylučuje do ovzdušia veľa emisií a je vyrábaný z odpadu, ktorý by ináč nenašiel využitie.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.