7 tipů jak využít kávu na zahradě

7 tipů jak využít kávu na zahradě

Káva patří mezi naše nejoblíbenější nápoje. Mnoho z nás ale neví, že kávová sedlina se skvěle hodí i jako pomocník při pěstování rostlin na zahradě. Káva obsahuje velké množství prospěšných látek a minerálů, jako například fosfor, měď, draslík, hořčík a další.

Proto se kávová sedlina skvěle hodí jako organické hnojivo, když již nechceme naši zahradu zatěžovat chemickými pesticidy, které mají negativní vliv na naše zdraví. Místo toho máme možnost využít organické hnojivo, které má pozitivní vliv na růst rostlin, zejména zeleniny a jako bonus zbaví vaši zahradu škůdců.

 

  1. Na kompost

Pokud máte zbytky kávové sedliny, vyhazujte je místo do koše raději na kompost, kde bude mít prospěšné využití díky vysokému obsahu dusíku. Na kávu můžete také nalákat užitečný hmyz, který je prospěšný pro zdraví kompostu.

 

  1. Ochrana proti škůdcům

Kávová sedlina díky své specifické vůni vyžene z vaší zahrady některé nezvané návštěvníky v podobě slimáků a mravenců. Stačí mletou kávu rozsypat kolem zahrady a záhonů, které chceme před škůdci chránit. Kávová sedlina je také účinná i proti mšicím.

 

  1. Odpuzuje kočky

Pokud vám na zahradě hrabou kočky a hledáte způsob jak se jich zbavit, je káva ideální řešení. Stačí na zahradu rozmístit mletou kávu. Účinek můžete ještě zesílit přidáním pomerančové kůry.

 

  1. Zvyšuje kyselost půdy

Kávovou sedlinu lze díky její kyselosti použít zejména pro růže a další květiny, které preferují kyselou půdu. Použití je opravdu snadné, kávovou sedlinu necháme vysušit a pak ji přimícháme do půdy ke kořenům rostlin.

 

  1. Jako tekuté hnojivo

Kávová sedlina patří díky obsahu cenných látek mezi velmi kvalitní přírodní hnojiva. Z kávy si můžete jednoduše vytvořit tekuté hnojivo bez přidané chemie. Kávovou sedlinu zalijeme vodou, necháme den louhovat a pak tuto tekutinu používáme k zalévání.

 

  1. Výživa pro lepší růst rostlin

Pro lepší úrodu smíchejte semínka mrkve s kávovou sedlinou, podpoříte tak její růst. Mezi další rostliny, které uvítají kyselejší prostředí patří například ředkvičky, rajčata, brusinky, nebo jahody.  Dokonce i vaše hortenzie mohou získat sytější modrou barvu, pokud do půdy k rostlinám přidáte sedlinu z kávy.

 

  1. Jako mulč

Kávovou sedlinu můžete použít také jako organický mulč. Pomáhá zničit přerostlý plevel a působí jako ochrana proti vlhkosti a erozi půdy.

 

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.