Kuchyňa je srdcom domu

Kuchyňa je srdcom domu

Hovorí sa, že kuchyňa je srdcom domu. A musíme uznať, že je to pravda. Či už je malá alebo veľká, kuchyňa je centrom domu. Tu sa tvoria jedlá, ktoré sa podávajú pri stretnutí rodiny, priateľov a známych. Niektorí ľudia  hovoria, že zatiaľ čo život môže byť vytvorený v spálni, určite sa žije v kuchyni. Niektorí majú tendenciu súhlasiť, zatiaľ čo iní nie.

Kuchyňa je centrom každodenného života vašej rodiny. Pravdepodobne tu začínate váš deň šálkou kávy alebo energizujúcimi raňajkami. Zaslúžite si začať každý deň v pokojnom prostredí. Jedlá pripravujete pre svoju rodinu vo vašej kuchyni a pravdepodobne tu aj jete. Vaša rodina a hostia sa často zhromažďujú v kuchyni, aby sa stýkali, jedli a varili spolu. Táto miestnosť je oblasťou spájania, ktorá nielenže spája váš domov dohromady, ale spája aj vašich blízkych.

 

Vplyvy životného štýlu

Zdá sa, že veľká časť tejto miestnosti závisí od veľkosti  rodiny a od jej životného štýlu. V starších domoch boli kuchyne menšie, oddelené od zvyšku domu. Bol to uzavretý priestor, ktorý sa takmer výlučne používal na varenie a v ktorom boli zhromaždené všetky domáce potreby. Rodina a priatelia  jedli a zhromažďovali sa v jedálňach a obývacích izbách, ktoré sa nachádzali neďaleko. V starších domoch sa kládol väčší dôraz na jedálne a obývacie izby. Kuchyne boli utilitárne. Každá dobra gazdiná v nej mala veľký hrniec či pekáč na buchty. Časom sa menilo aj vybavenie kuchýň. Do módy prišli tlakové hrnce, neskôr mixéry či roboty. Priestory sa otvárali a kuchyne sa spájali s obývacími izbami a jedálňami.

 

V kuchyni nebolo vždy miesto, kde sa zhromaždila rodina

V stredne veľkých a väčších domácnostiach boli tieto izby často také veľké, aby sa v nich mohol umiestniť stôl dostatočne veľký na umiestnenie rodiny na raňajky alebo ľahké občerstvenie, pričom dôležité jedlá sa stále mali podávať v jedálni, kde sa rozprestreli tanierové sady a zhromažďovala sa celá rodina na konci dňa. Spoločné jedlo malo v minulých generáciách oveľa väčší význam ako v súčasnosti – to všetko opäť kvôli rušnejšiemu životnému štýlu modernej doby.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.