Moderná spálňa hlási návrat k prírode – dominuje v nej drevo

Moderná spálňa hlási návrat k prírode – dominuje v nej drevo

Psychológovia sa zhodujú v tom, že spálňa by mala byť najdôslednejšie zariadenou miestnosťou v byte. Dôvod je ten, že aj keď ide o oázu pokoja, v ktorej by sme sa mali dokázať zregenerovať, zároveň má mať praktické a funkčné využitie.

 Ak pri zariaďovaní interiéru platí, že všetkého veľa škodí, tak v prípade spálne ide o dvakrát také silné pravidlo. Spálňa nám má slúžiť ako miestnosť, v ktorej nájdeme pokoj a oddych, preto by nás tu nemali rušiť výrazne hýrivé farby na stenách či nábytku ani prehnane veľa prvkov. Ak navyše vaša spálňa nemá veľa metrov štvorcových, tak pri jej zariaďovaní dbajte predovšetkým na kvalitu a funkčnosť jednotlivých kusov nábytku.

 

Posteľ ako stred vesmíru

Neprezradíme nič nové, ak zdôrazníme, že srdcom modernej spálne by mala byť posteľ. Tú nekupujeme na rok či na dva, a preto by mala predstavovať najkvalitnejší prvok spálne. Ak nie je v miestnosti veľa miesta nazvyš, vyberajte skôr z modelov s úložným priestorom. Ten dokáže v istých prípadoch suplovať komodu či skriňu. Praktickým prvkom v prípade postele je nočný stolík, ktorý tiež môže byť jej pevnou súčasťou. V neposlednom rade treba zvážiť, či u vás nájde svoje využitie posteľ s vysokým čelom. „Vyššie čelo postele je určené najmä pre ľudí, ktorí si v nej napríklad radi čítajú alebo z postele často pozerajú televízor. O čelo sa môžu pohodlne oprieť, vďaka čomu získajú stabilnejšiu oporu chrbtice,“ vysvetľuje praktickosť prvku vedúci predaja spoločnosti Albero nábytok Martin Škrabala. Na výber sú možnosti drevené a látkové, pričom čelo s látkovým poťahom je mäkšie, a teda aj pohodlnejšie.

 

Doplnky a ich prevedenie

Keď priestor spálne umožňuje doplniť dominantnú posteľ a nočné stolíky aj o ďalší nábytok, nemenej dôležitý je potom samostatný úložný priestor v podobe komody či skrine. Z estetického hľadiska je najlepšie, ak je moderný nábytok ladený do rovnakého farebného tónu, ideálne aj materiálu. Z neho sa často používa drevotrieska, ktorá je ľahkým a cenovo najdostupnejším riešením. Odborníci však pri nej dvíhajú varovný prst. V prípade výberu nábytku do spálne, či už ide o posteľ alebo o skrine, treba myslieť na to, že nám budú slúžiť desaťročia, ideálne po zvyšok života. Preto je výhodnejšie investovať do masívnych, kvalitných materiálov, ktorých životnosť je v porovnaní s drevotrieskou neporovnateľne dlhšia,“ dodáva Martin Škrabala zo spoločnosti Albero nábytok. Z drevených materiálov sa pritom najčastejšie spracováva jelša, borovica, dub či masív, ktoré sa pri pravidelnej a nenáročnej údržbe zaradia medzi najtrvácnejšie prvky v domácnosti.

 

Drevená spálňa = moderná spálňa

Túžba po modernej spálni nemusí zákonite znamenať, že sa zameriate na lesklý či neštandardne farebný nábytok. Práve naopak. Súčasné trendy čoraz viac apelujú na návrat ku kvalitným materiálom, ktoré v nás navodia pocit prírody. Drevená spálňa v prírodných odtieňoch je preto najvhodnejším riešením, a to bez ohľadu na vek jej užívateľa. No ak predsa len zatúžite po farebnom rozptýlení, stačí tak spraviť drobnými doplnkami, ako sú vankúše, deky, obliečky či stoličky.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.