Látky vhodné na šitie športového oblečenia : úplet a softshell

Látky vhodné na šitie športového oblečenia : úplet a softshell

Funkčné oblečenie je dôležitým kúskom v šatníku pre aktívnych i rekreačných športovcov. Na to, aby bol pohyb príjemný a prirodzený pre telo, je dôležité obliecť si veci, ktoré sú pohodlné. Tento typ oblečenia by vám mal sadnúť ako druhá koža. Nezabúdajte na to, že látka by nemala byť príliš tesná, má však spĺňať isté kritériá. Prvoradá je funkčnosť látky, schopnosť vsakovať pot, udržiavať teplo, ale i pocit príjemnosti pri nosení je dôležitý. Na šitie športových kúskov sa využívajú úpletové látky i softshell, ktoré spĺňajú  tento rebríček požiadaviek .

 

Úplet

Pružná a prispôsobivá látka, ktorá je veľmi obľúbená pri šití oblečenia na bežné i formálnejšie príležitosti. Vyrába sa v rôznom farebnom prevedení, vo variante s potlačou alebo bez. Je taktiež obľúbená pri šití športových odevov, pretože je priliehavá a zároveň vzdušná. Úplet vzniká prepletaním slučiek nití, od čoho je odvodení jeho  samotný názov.  Je vyrobený z prírodnej viskózy, prípadne dotváraný zmesou látok. Pri športovej móde môžeme hovoriť o legínach, tričkách i podprsenkách, ktoré sú ušité z tohto materiálu.

 

Softshell

Svojimi vlastnosťami  softshell  vyhovuje všetkým požiadavkám  na výrobu športového oblečenia. Ide o praktickú látku, ktorá spája niekoľko funkcií v jedno. Je odolná voči nepriaznivým poveternostným podmienkam ako je vietor, voda aj sneh. Je príjemne ľahká a odolná.  Udržuje teplo a zároveň uvoľňuje prebytočnú vlhkosť. Má niekoľko nezameniteľných vlastností, avšak na pohľad i dotyk je tenká a jemná.

Skladá sa z troch častí, ktoré dotvárajú celkovú funkčnosť materiálu. Vrchnú časť softshellu tvorí husto tkaný elastický materiál vyznačujúci sa odolnosťou voči oderu. Vnútorná vrstva je flisového materiálu, veľmi príjemného na dotyk. Membránový softshell je poslednou vrstvou tejto látky. Nachádza sa medzi prvou a druhou vrstvou, pričom dotvára jej efektnosť, napr. odolnosť voči chladu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.