Drevené balkóny sú estetické i praktické

Betónové alebo kovové balkóny na priečeliach domov pôsobia často nepekne alebo nejednotne. Pripomínajú skôr samostatné objekty, než prirodzenú súčasť väčšieho celku. Drevené balkóny ale podobnými nedostatky netrpia. Ľahko sa prispôsobia akejkoľvek stavbe a dodajú jej punc štýlovosti s nádychom histórie.

Drevené balkóny sú estetické i praktické

 

Balkón je neodmysliteľnou súčasťou rodinných bytov i domov. Citlivo rozširuje obývateľný priestor a zároveň ho spája s okolitým svetom. Poskytuje príjemné zázemie na trávenie voľného času a prináša do našich domovov viac prírody v podobe závesných kvetináčov s popínavými rastlinami. Zatiaľ čo v Bavorsku alebo Francúzsku sú drevené balkóny prirodzenou súčasťou domov vo väčších i menších mestách, u nás si na ne musíme ešte len zvyknúť. Ich použitie je totiž veľmi výhodné.

 

Základom je kvalitný materiál

Na estetické rozšírenie obytného priestoru je kvalitné drevo ideálne. Ľahko sa spracováva a tvaruje a ešte ľahšie udržuje. Veľmi obľúbené je v tomto smere drevo smrekové, ktoré je vďaka vysokému obsahu smoly prirodzene chránené proti vlhkosti. Jeho odolnosť ešte zvyšuje dôkladné vysušenie a vhodná impregnačná úprava, ktorá odolá aj zákerným drevokazným hubám.

Drevo ako dominanta domového priečelia

Pri vhodne zvolenom profile sa môže drevený balkón ľahko stať prirodzene najvýraznejším bodom celého domu. Často ale menej znamená viac, dekoratívne vyrezávané masívne zábradlie môže celému objektu dodať skôr nádych ťažkopádnosti, než žiaducej ľahkosti a otvorenosti. Typ balkónového zábradlia preto voľte opatrne a s prihliadnutím na celkové vyznenie domu.

Ak je dom postavený skôr v minimalistickom štýle, pristane mu jednoduchý balkón s minimom okrasných rezbárskych prvkov. Členito riešeným stavbám s početnými dekoratívnymi prvkami naopak prospejú skôr zdobené a nákladne vyzerajúce balkóny. Tvar zábradlia alebo drevených ozdôb môže kopírovať iné časti domovej výzdoby, čo celkový vzhľad ešte viac zjednotí.

Oplatí sa tiež pouvažovať o drevenej vstupnej bráne alebo priamo o celom drevenom plote. Rovnaký typ použitého dreva a štýlu zdobenia vynesie celkový vzhľad domu ešte o stupeň vyššie.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.