Ako správne vybrať detský nábytok?

Ako správne vybrať detský nábytok?

Detská izba sa skladá z množstva detského nábytku – postele, písacieho stola, detskej stoličky, komody, detskej šatňovej skrine, políc a regálov. Aby bola izbička pre deti pohodlná a nanajvýš praktická, je pri jeho výbere nutná dôkladnosť. Na čo všetko sa pri výbere detského nábytku zamerať?

 

1. Zamerajte sa na stabilitu nábytku

Stabilita detského nábytku je veľmi dôležitá. V prípade, že v izbičke detí nemáte príliš rovnú podlahu, snažte sa vyberať detský nábytok s možnosťou nastavenia šuplíkov a dvierok aj nastaviteľnými nožičkami nábytku. Onú stabilitu a dlhú životnosť nábytku vám z veľkej časti zaručí jeho materiál – najlepšie je samozrejme masív, ale aj laminát môže prekvapiť. Tu sa pozerajte na hrúbku nábytku, najmä na pracovné dosky stolov a odkladacie plochy. Mali by udržať aj väčšie zaťaženie. Pri výbere materiálu hrá veľkú rolu aj vek detí. Pokiaľ vyberáte nábytok pre malé ratolesti, siahnite skôr po lacnejšom materiálu (už spomínaný laminát či MDF dosky). Malé deti izbičku väčšinou zničia a za čas budete musieť nábytok obmeniť. Lacného detského nábytku vám tak nebude ľúto. Potom príde čas na detský nábytok z masívu, ktorý deťom vydrží až do vysokej školy.

DETSKÁ IZBA VARIOS III – AKÁCIA

2. Na možnosť jeho nastavenia

Funkční detský nábytok by malo byť možné aj nastaviť podľa aktuálnych požiadaviek dieťaťa. To platí najmä o detských stoličkách, ktoré majú možnosť nastavenia výšky sedadla i chrbtovej opierky. Do izbičky však môžete kúpiť aj výškovo nastaviteľné písacie stoly, poprípade iný rastúci detský nábytok.

3. Na možnosť jeho rozloženia

Detský nábytok, ktorý možno rozložiť, ušetrí veľa miesta v detskej izbičke, pretože keď ho deti nepotrebujú, nechajú ho v jeho nerozložené podobe. Možnosť rozloženia mávajú detské postieľky, kreslá, písacie stoly, stolík, prípadne aj iný nábytok.

DETSKÁ POSTEĽ ROBIN MULTIFUNKČNÁ – AKÁCIA

4. Dbajte na funkčnosť detského nábytku

Aby deťom nábytok slúžil dlhú dobu, musí byť tiež funkčný. To znamená, že deťom bude maximálne prínosný. Písací stôl im napríklad ponúkne veľkú pracovnú plochu aj praktický úložný priestor. Ten môže ponúknuť aj detská posteľ, ktoré súčasťou môže byť šuplík či úložný priestor schovaný pod lôžkom.

POSTEĽ SO ZÁSUVKAMI HENRY 160X200CM – BIELA/HNEDÁ

5. Nezanedbajte zdravotné aspekty nábytku

Pri výbere nábytku je dôležité myslieť na jeho zdravotný aspekt. Predovšetkým u detských postelí, detských písacích stolov a stoličiek, na ktorých deti trávia podstatnú časť svojho času. Tento nábytok by mal spĺňať ergonomické požiadavky detského tela. Pri výbere ložka myslite na formovanie detskej chrbtice, pre ktorú je vhodnejší tvrdší matrac.

6. Dobrý pozor si dajte na ľahké udržiavanie detského nábytku

Správne vybraný nábytok do detskej izby by sa mal aj dobre udržovať, to je základom jeho bezproblémového používania. Na príliš tmavom nábytku bude vidieť každé zrnko prachu, rovnako ako na bielom každá nečistota. Ak sa vám práve tieto odtiene páčia, možno to vyriešiť dvojfarebným nábytkom. Predná strana nábytku do detskej izby môže byť v bielom odtieni, ale korpus by mal byť vyrobený v lepšie udržiavateľnom odtieni (napr. svetlá akácia, dub sonoma).

DETSKÁ IZBA INGE II – SIVÁ / BIELA / FIALOVÁ

7. S výberom detského nábytku požiadajte o pomoc deti

A nemenej dôležitý je aj vzhľad nábytku. S jeho výberom si k sebe na pomoc vezmite deti a neberte na ľahkú váhu ich názor. Predsa len, budú izbičku obývať každý deň. Ak nie nábytok, dovoľte im do neho vybrať pri najmenšom jednu dekoráciu či doplnok.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.