Aké využitie má geotermálna energia na Slovensku?

Aké využitie má geotermálna energia na Slovensku?

Pokiaľ sa zaujímate o obnoviteľné zdroje energie, nepochybne vám niečo hovorí elektrina vyrobená z vetra či slnečného žiarenia. Avšak, vedeli ste, že na Slovensku má obrovský potenciál aj geotermálna energia? V nasledujúcich riadkoch vám prezradíme, ako vlastne vzniká a aké sú možnosti jej využitia.

Geotermálna energia je prirodzeným teplom, ktoré sa nachádza pod zemským povrchom. Vzniká na základe geologických procesov, ktoré prebiehajú už od čias vzniku našej planéty. Veľkým benefitom je, že geotermálna energia je takmer nevyčerpateľná, keďže sa neustále prirodzene obnovuje. A máme ešte jednu skvelú správu – Slovensko je v rámci Európy jednou z geotermálnych veľmocí. Najmä horská oblasť stredného Slovenska je známa množstvom geotermálnych prameňov, ktoré sa využívajú predovšetkým na rekreáciu.

 

Geotermálna energia na Slovensku a jej využitie

Ako istotne viete, geotermálna energia na Slovensku sa využíva najmä na rekreačné účely. Horúca voda prúdiaca z útrob Zeme sa využíva na plnenie bazénov a kadí, čím sa šetrí energia na ohrev. Avšak, aplikácie geotermálnej energie v rámci energetiky siahajú oveľa ďalej.

Prostredníctvom tepla zo Zeme je možné priamo vyrábať elektrickú energiu. Stačia na to jednoduché elektrárne, ktoré nijako nezaťažujú životné prostredie. Teplo sa dá naviac použiť aj priamo na vykurovanie domácností, priemyselných objektov, prípadne skleníkov.

 

Vynikajúca dostupnosť

Veľkým benefitom geotermálnej energie na Slovensku je skutočnosť, že sa nachádza relatívne blízko pri povrchu. Na jej získanie preto nie sú potrebné extrémne hlboké vrty. Využívanie geotermálnej energie preto nevyžaduje tak veľkú investíciu. To znamená, že jej potenciál do budúcnosti je obrovský. Pokiaľ vás tematika geotermálnej energie, prípadne iných obnoviteľných zdrojov energie zaujíma podrobnejšie, odporúčame vám navštíviť web Greenlogy.com.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.