Aj kachle či krb je nutné na zimu poriadne pripraviť

Krby a kachle sú skvelým doplnkom interiéru, ktorý nielen krásne vyzerá, ale plní predovšetkým svoju hlavnú funkciu – hreje. Kachliam i krbom je však potrebné zabezpečiť správnu údržbu a včas začať riešiť všetky ťažkosti, ktoré sa u nich môžu objaviť. Pokiaľ si neviete rady, v projektových marketoch Hornbach vám radi poradia, ako ich pripraviť na plnú záťaž bežnej zimnej prevádzky.

Aj kachle či krb je nutné na zimu poriadne pripraviť

Okrem kachieľ a klasických krbov na drevo sú vhodným riešením aj elektrické alebo tzv. bio krby. Tie sú vhodné predovšetkým do priestorov, kam nie je možné umiestniť klasický krb, či už ide o byty, kancelárie, reštaurácie alebo hotely, všeobecne priestory bez komína.

 

Čo robiť, keď kachle kúria veľa alebo naopak málo?

Kachle sa cez leto väčšinou nepoužívajú, ale aj počas chladnejších letných večerov je možné zapáliť oheň v krbe, aby mierne prehrial miestnosť a dodal jej útulnú atmosféru. „Všetky kachle a krby potrebujú údržbu a kontrolu, ktorú by mal pravidelne vykonávať odborník. Je ale tiež potrebné pravidelne ich čistiť a kontrolovať, či nedošlo k ich poškodeniu alebo významnému opotrebeniu“ radí Martina Bock z oddelenia sanity spoločnosti Hornbach.

Ak na jeseň zistíte, že vaše kachle nehoria tak, ako by mali, môže byť príčina v zlom tesnení dymovodu. V takom prípade je potrebné odmontovať dymové rúrky, poškodené vymeniť a skontrolovať utesnenie komínových dvierok. Pokiaľ je na vine zlý ťah komína, musí sa do práce pustiť kominár alebo kachliar, ktorý zistí presnú príčinu a podľa toho bude postupovať. „Ešte predtým ale skontrolujte všetky dvierka kúrenísk a čistiace otvory do komína, či nie sú zavreté. Prípadne vyskúšajte iný druh paliva. Náš špeciálne preškolený personál vám rád pomôže s výberom toho správneho paliva pre vaše kachle,“ pokračuje Martina Bock.

 

Nie je váš domov dostatočne vykurovaný?

Pokiaľ sa vám zdá, že vaše kachle kúria nedostatočne, môže to byť tiež spôsobené ich nízkym výkonom. Vhodným riešením je napríklad zateplenie priestoru, čím minimalizujete tepelné straty. Môže však ísť o znečistenie dymovodov a kachlí, kedy je jediným riešením ich dôkladná očista. Pokiaľ sú dymovody natoľko zanesené sadzami, že ich nie je možné ani prečistiť, dokúpte náhradné diely.

Môžete ale naraziť aj na opačný problém, teda že vaše kachle kúria až príliš. Skontrolujte, či sú dvierka popolníka zavreté alebo či nie je poškodené ich tesnenie. V takom prípade neostáva iné, len ich vymeniť. Pokiaľ sa chcete zbaviť nadmerného dymu alebo zápachu, je nevyhnutné kachle správne vyčistiť. Ďalším dôvodom zápachu potom môže byť aj vypaľovanie ochranného laku kachieľ, pokiaľ sú nové.

Príslušenstvo a náhradné diely ku kachliam si môžete zakúpiť v projektových marketoch Hornbach. Základné informácie, rady a sortimentný prehľad nájdete aj na stránkach www.hornbach.cz/kamna.

 

Súčasťou ponuky projektových marketov Hornbach sú kachle kvalitných tuzemských výrobcov, napríklad Romotop, Haas Sohn či HS Flamingo.

Nechajte sa v tejto sezóne príjemne prekvapiť funkčnosťou nových typov kachieľ od našich renomovaných dodávateľov.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.