Pokládka korkové podlahy

Pokládka korkové podlahy

Jedním z nejdůležitějších prvků interiéru je jeho podlaha. Jsou na ni kladeny zvláštní požadavky, mezi které patří krása a přirozenost, snadná péče, kvalita a dlouhá životnost. Je velmi žádoucí, aby podlaha nebyla kluzká a to z důvodu bezpečnosti. Moderní korkový materiál splňuje všechny uvedené požadavky. Není to tak dávno, co podlaha byla téměř nepřístupná radost.

 

Výhody korkové podlahy

Korkové podlahy se rozšířily poměrně nedávno. Nicméně, popularita korkových podlah stále roste. Výrobci vyvíjejí a nabízejí kompletní, relativně levné náhražky a tak si mezi různými druhy podlahy můžeme vybrat tu, která nám bude vyhovovat nejvíce. Korkovou podlahu však nelze pokládat všude. Proto, než si koupíme materiál a pustíme se do práce, měli bychom pochopit, co je korková podlaha a zejména jaké jsou její výhody a nevýhody.

Korek je kůra speciálního korkového dubu, který je rozšířen v zemích s vlhkým a teplým podnebím. Ve Španělsku a Portugalsku rostou největší plantáže tohoto stromu a poskytují těmto zemím prvenství ve zpracování korkových materiálů. V některých asijských zemích se tato rostlina také pěstuje, ale kvalita získaného korku je zde nižší.

Tento materiál nepatří k nejpoužívanějším materiálům, ale je velmi odolný a dostává se pomalu do popředí. Má vynikající tepelně izolační vlastnosti a odolnost proti vlhkosti, navíc speciální impregnace takové podlaze pomáhá snášet i značné změny teploty. Dobře odolává plísním a je vhodný pro alergiky. Jak je vidět, korek nemusíme mít spjatý jen s dokonalou zátkou lahve od vína, ale můžeme mít korek i doma, jako skvělou a dokonalou podlahovou krytinu.

 

Jak pokládat korkovou podlahu

Korková podlaha se instaluje poměrně snadno. V podstatě máme možnost pokládky korkové podlahy a to celoplošným lepením, kdy je korek v rolích stejně jako například vinyl. Dále pak existují na trhu i korkové dlaždice, které mohou být v různých barevných odstínech a mohou tvořit mozaiku stejně jako například dřevo a parkety. Další variantou pokládky je plovoucí podlaha. Tady je její pokládka v podstatě stejná jako u laminátové plovoucí podlahy ovšem s jedním rozdílem. Není totiž nutné pod korkovou plovoucí podlahu pokládat i izolační materiál, jakým je mirelon. Radost budou mít i ti, kteří by chtěli podlahové vytápění i pod tento tip podlahy.

 

Na co nesmíme zapomenout

Asi nejdůležitějším bodem každé pokládky a to jakékoliv, je důkladně hladký a čistý podklad pod podlahovou krytinu. Může se jednat o vinyl, korek nebo laminát, vždy si musíme dát záležet, abychom měli takový podklad bez nečistot a vyrovnaný. V opačném případě se nám může stát, že by očekávaný výsledek nebyl takový, jaký jsme si představovali. Také bychom měli přinést korkovou podlahu před samotnou montáží do interiéru zhruba dva tři dny předem, aby se aklimatizovala. Po úspěšné pokládce můžeme korkovou podlahu natřít impregnačním lakem, který tak korek chrání před drolením a jinými nedokonalostmi.

Díky své měkkosti a pružnosti je korková podlaha navíc šetrná k našim kloubům, ovšem pozor. Díky své měkkosti může dojít k její deformaci a mechanickému poškození a to v případě, že máme doma domácí mazlíčky. Kočky například mají tendenci si na podlaze doslova brousit své drápky a ne jinak tomu je i u podlahy. Proto je nutné se vyvarovat těmto chybám a pořídit si korkovou podlahu jen v případě, že nám doma nebude běhat čtyřnohý mazlíček.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.