PIR dosky: Ako s nimi zateplíte strechu rodinného domu?

PIR dosky: Ako s nimi zateplíte strechu rodinného domu?

Rozhodli ste sa zatepliť strechu a potrebujete sa  rozhodnúť, akým materiálom budete zateplovať? Zoznámte sa s PIR izolačnými doskami, ktoré posúvajú možnosti strešnej izolácie na novú úroveň. Použitie PIR dosiek je navyše ekologické a trvalo udržateľné, takže okrem tepelnej izolácie môžete mať aj dobrý pocit z použitia netoxického materiálu.

 

Prečo zatepliť strechu domu

Šikmá strecha rodinného domu je najrizikovejším miestom, čo sa  týka úniku tepla a tepelných strát. Pri nezateplenej streche uniká z domu značné množstvo naakumulovaného tepla. Zatepliť strechu je preto dôležité  nielen  vtedy, keď chcete zobytniť podkrovie, ale v každom prípade. Žiaľ mnoho starších rodinných domov má ešte nezateplené, väčšinou plechové strechy bez dodatočnej izolácie. Takéto riešenie je nevýhodné v každom ročnom období – v lete je pod nezaizolovanou strechou veľmi horúco, v zime je tam zas príliš nízka teplota.

 

Aké materiály sú vhodné na zateplenie strechy

Ak sa zamýšľame nad vhodným zateplením strechy, musíme si ujasniť, kde izolačný materiál umiestnime. Časté je medzikrokvové zateplenie strechy, kedy sa baly izolačného materiálu umiestnia medzi drevené krokvy strechy. Takýmto spôsobom môžeme zatepliť takými materiálmi, ako je minerálna vlna, fúkaná ovčia vlna, konopné izolačné dosky, sklená vata a podobne.

Ak súčasne so zateplením strechy vymieňame aj strešnú krytinu, môžeme na odizolovanie strechy použiť tzv. nadkrokvové zateplenie. V tomto prípade sa pokryje celá drevená konštrukcia strechy tepelnou izoláciou, čím sa zabráni vzniku tepelných mostov. Ak pri nadkrokvovom zateplení použijeme PIR dosky,  môžeme kvalitne zatepliť strechu bez hrubých izolačných materiálov a taktiež ponechať viditeľnú drevenú konštrukciu strechy, čo dodá podkroviu rustikálny vzhľad. Ďalšou výhodou nadkrokvového zateplenia strechy je možnosť kombinovať tento typ zateplenia s medzikrokvovým a dosiahnuť tak  ešte lepšie výsledky pri zateplení strechy.

 

Prečo PIR dosky

PIR dosky sú obľúbeným termoizolačným materiálom. Sú vyrábané z polyuretánovej tvrdenej peny s obojstranným polepom z rôznych materiálov. Tieto dosky majú čo najvyšší možný tepelný odpor pri čo najnižšej možnej hrúbke dosky. Spomedzi všetkých izolačných dosiek tak majú najlepšie výsledky v tepelnej izolácii.

 

Výhody PIR dosiek

Výhody PIR dosiek sú hlavne v ich vynikajúcich izolačných vlastnostiach pri minimálnej hrúbke izolačnej dosky. PIR doska potrebná na zaizolovanie strechy musí byť hrubá cca 20-250mm. Takáto izolácie je ľahká, nezaťažuje konštrukciu strechy a dobre sa s ňou manipuluje pri montáži.

PIR dosky sú okrem toho ohňovzdorné a majú dvojnásobnú pevnosť v tlaku a ťahu oproti iným termoizolačným materiálom. Vďaka svojej nízkej hmotnosti a dostatočnej pevnosti nie je nutné pri izolovaní strechy myslieť na dodatočné spevnenie strešnej konštrukcie.

 

Použitie PIR dosiek

PIR dosky nájdu najčastejšie využitie všade tam, kde sa používajú aj PUR panely či sendvičové panely. To znamená pri zatepľovaní fasád nízkoenergetických novostavieb, pasívnych domov či priemyselných budov.

Strešné PIR dosky sa používajú pri zateplení striech  pasívnych či nízkoenergetických domov. Šikmá strecha môže mať sklon cca 35 stupňov.

Vďaka minimálnej hrúbke dosky je možné použiť PIR dosky aj na odizolovanie podlahy podkrovia, kde budú tvoriť dostatočnú izoláciu medzi podlahou podkrovia a stropom nižších podlaží.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.