Hračky deti bavia aj vzdelávajú

Hračky deti bavia aj vzdelávajú

Pre deti sú hračky vzdelávacím nástrojom. Skôr, než pochopia komunikáciu, pred tým, ako sa naučia vidieť za písmenkami zmysluplnú informáciu, učia sa vďaka hračkám. Hračky im pomáhajú prekonať kľúčové medzníky, vyskúšať si rôzne role a pochopiť, ako funguje svet.

 

Hračky pre najmenších

Pre najmenšie deti je dôležité predovšetkým vyberať bezpečné hračky. Spočiatku dieťa vidí iba čiernobielo, takže veľká móda pastelových farieb pre bábätká je skôr trendom pre maminky. Ideálne sú čiernobiele hračky, alebo hračky so silným kontrastom farieb. Bezpečné hračky sú potom tie, ktoré neobsahujú žiadne škodlivé látky, napríklad ftaláty. Súčasne nesmie hroziť, že ich dieťa môže prehltnúť alebo vdýchnuť. Či už celé, alebo ich časti. Extrémne nebezpečnými sú potom malé baterky v hračkách. Tie dokážu dieťa spoľahlivo zabiť bez toho, aby sa včas prišlo na to, čo je príčinou jeho potiaží. Baterka rozleptá pažerák alebo žalúdok a vo chvíli, kedy sa začne tušiť príčina, býva už obvykle pozde. Hračky pre najmenších je preto dôležité vyberať s čo najväčšou starostlivosťou.

 

K prvým kreatívnym výtvorom poslúži najlepšie plastelína

Skôr, ako je dieťa schopné držať v ruke správne tužku, strihať či lepiť, je už schopné tvoriť z plastelíny. Vhodná modelovacia hmota, ktorá nie je pre dieťa tvrdá, ale ľahko sa tvaruje, otvára dieťaťu úplne nové obzory. Tvorí vlastnými rukami, objavuje hmotu, priestor, často však aj farby. Kreatívne hračky, ku ktorým patrí aj plastelína, sú skvelé už pre deti od dvoch rokov. V tomto období je ešte treba dávať pozor, aby dieťa neprehltlo či nevdýchlo časti plastelíny. Zhruba od troch rokov je zrelé už tvoriť samostatne.

 

Jednou z najobľúbenejších hračiek sú detské domčeky

Detské domčeky deti milujú. Na záhradu sa hodia drevené a z plastu. Domov sú ideálne tie z kartónu, alebo textilné teepee. Pre dieťa sú inšpiráciou ku hre, súkromím, ktoré si urobí v miestnosti, kde je inak s vami, ale súčasne získa svoj vlastný kus miesta pre hru. Milujú ich malé aj väčšie deti.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.