Spôsoby ako ušetriť za energie

Spôsoby ako ušetriť za energie

V dnešnej dobe si nikto, kto sa stará o chod domácnosti, nemohol nevšimnúť, čo sa deje na trhu s energiami. Výsledkom sú stále vyššie zálohy za plyn a elektrinu, ktorú spotrebovávame na varenie, svietenie, kúrenie, ohrev vody a ďalšie. Existujú však spôsoby, ktorými je možné dlhodobo tieto náklady znížiť.

Solárne panely

Solárne panely sú na trhu už peknú radu rokov. Doby, kedy si ich mohli dovoliť iba viac majetné domácnosti, sú preč. V dnešnej dobe sú solárne panely pomerne dostupnou záležitosťou na strechách obytných domov. S ich inštaláciou sa stávate na energiách zo siete menej závislými. Tento obnoviteľný zdroj energie ďalej ponúka ekologickosť a dlhodobú finančnú úsporu.

Na rad však možno prichádza dobrá otázka, či sú solárne panely schopné zabezpečiť celkový chod domácnosti. V niektorých prípadoch sú, v iných nie sú. Z toho dôvodu sa nejedna domácnosť prikláňa k možnosti hybridného modelu, ktorý kombinuje solárnu energiu spolu s konvenčným napájaním. Vďaka nemu máte 100% istotu toho, že bez energie nezostanete. Energia zo solárnych panelov bude využívaná prednostne, energiu zo siete môžete teda čerpať iba v prípadoch núdze.

Tepelné čerpadlo

Druhým skvelým príkladom, ako ušetriť na energiách, je inštalácia tepelného čerpadla. Vďaka nemu ušetríte na ohreve teplej vody spôsobom, kedy tepelné čerpadlo čerpá tepelnú energiu z okolitého prostredia. Táto energia putuje do kondenzátora a ďalej do prostredia s vyššou teplotou, ktorým môže byť napríklad vykurovacia voda.

Vykurovanie čerpadlom je jednou z najlacnejších variantov. Teplo nie je v tepelnom čerpadle vytvárané, ale iba transformované na vyššiu teplotu. Tepelné čerpadlo môže prinášať úspory nielen na ohrev vykurovacej vody, ale aj na vykurovanie, ohrev bazénovej vody alebo na spotrebu elektrickej energie v domácnosti.

Pri výbere výkonu tepelného čerpadla je potrebné brať do úvahy pomer úspor, ktoré očakávate, životnosť tepelného čerpadla, ktorá je závislá od počtu štartov kompresorov a v neposlednom rade investície, ktoré môžete vynaložiť.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.