Garáž ako sklad: 13 vecí, ktoré nepatria do garáže

Garáž ako sklad: 13 vecí, ktoré nepatria do garáže

Plechová garáž, betónová alebo drevená? Nech už sa jedná o montovanú alebo priestrannejšiu dvojgaráž. Mnoho z nás ich využíva ako taký malý alebo väčší sklad vo svojom dome, blízkosti príbytku alebo aj ďalej od svojho domova. Nie jeden majiteľ nám dá za pravdu, že aj tá jeho je pravdepodobne naplnená drobnosťami, ale aj väčšími kúskami z bežného života. Rôzne krabice plné vecí, kníh, drobností a podobne. Ďalej nejaké staré bicykle, kolobežky možno aj starší čln a podobne. Garáž sa môže zdať ako ideálne miesto na odkladanie nepotrebných vecí, avšak existuje pár takých, ktoré by ste zásadne v garáži skladovať nemali. Viete, čo do garáže rozhodne nepatrí?

 

 1. Elektronika

Elektronika je veľmi citlivá na prudké zmeny teploty, takže garáž nie je vôbec vhodným miestom pre ich uchovávanie. DVD prehrávače, gramofónové prehrávače, televízory a počítače preto radšej darujte niekomu skôr, než sa stanú nepoužiteľnými.

 

 1. Víno

Dôvod, prečo víno občas chutí kyslo po otvorení fľaše môže spôsobiť kolísanie teploty pri nesprávnom skladovaní, ktorá má za následok oxidáciu. Garáž preto rozhodne nie je vhodným miestom. Ak chcete zachovať dobrú chuť vína, uchovávajte ho v špeciálnej skrini alebo v chladničke na víno.

 1. Potraviny

Nakupovanie vecí vo veľkom množstve, keď sú za zníženú cenu a ich následné uchovávanie napríklad v garáži sa môže javiť ako dobrý nápad? Žiaľ tu vás zastavíme a zrejme aj sklamame. Garáž nie je skutočne dobrým miestom pre skladovanie potravín.

Potraviny môžu napadnúť škodci, vlhkosť a nevhodná teplota. Tá môže byť príčinou toho, že sa potraviny skazia, ba dokonca aj tie trvanlivé. Ak vás nepresvedčili tieto fakty, tak sa zamyslite nad tým, koľko škodlivých výparov, kvapalín a ďalších zdravie škodlivých vecí sa nachádzajú alebo ich skladujete práve v garáži. To popri nich tam chcete skutočne skladovať aj potraviny?

 

 1. Predmety každodennej potreby

Tie by ste mali mať čo najviac po ruke a preto je uchovávanie takýchto vecí v garáži v podstate dosť nepraktické.

 

 1. Fotografie

Myslíte si, že ukladanie svojich drahocenných spomienok do garáže je v poriadku, no týmto ich len zničíte. Vlhkosť, extrémne teploty a plesne ich veľmi znehodnocujú a poškodzujú. Skladujte ich preto najlepšie na suchom a tmavom mieste v dome.

Garáž ako sklad

 

 1. Obrazy

Kresba je veľmi chúlostivá na teplotu. Teplotné a vlhkostné zmeny by mohli spôsobiť popraskanie farby alebo laku a spôsobiť, že sa bude plátno rozpínať a zmršťovať. Garáž preto nie je vhodná na skladovanie obrazov. Taktiež skúste odložiť obraz v maliarskom stojane v dome, ďaleko od radiátorov alebo krbov.

 

 1. Drevo

Aby sa zabránilo deformácii držte nábytok mimo garáže. Expanzie a kontrakcie v dôsledku kolísajúcich teplôt v garáži môžu poškodiť drevený nábytok. Výnimkou môže byť cédrové drevo, ktoré odpodzuje hmyz a je odolné voči plesniam.

 

 1. Dôležité dokumenty

V tomto prípade ide o druh vecí, ktoré sa skutočne potrebujú udržiavať v dobrom stave. Pasy, rodné a sobášne listy a ďalšie ťažko nahraditeľné papiere môžu byť poškodené vlhkosťou. Ukladajte ich do ohňovzdornej krabice v domácej kancelárii alebo spálni.

 

 1. Propánové nádrže

Vzhľadom k nebezpečenstvu vznietenia by mali byť propán-butánové nádrže uložené mimo garáž. Vyhnete sa tak riziku vzniku požiaru.

 

 1. Nebezpečné materiály

Nebezpečné materiály za žiadnych okolností nikdy a nikde neskladujte, či už sa jedná o garáž alebo iné miestnosti a stavby. Nebezpečné materiály treba vždy zlikvidovať podľa určených pokynov k bezpečnej likvidácii, ktoré k ich manipulácii prináležia.

 

 1. Jemné oblečenie

Špeciálna bielizeň, ktorú nosíme pri zvláštnych príležitostiach, ako sú svadobné šaty, maturitné šaty, alebo maturitný oblek môžu byť v garáži ľahko zničené. Umiestnite ich radšej do predsiene či šatníka alebo akejkoľvek skrine v dome. Garáži sa aj pri nich vyhnite.

 

 1. Chladnička

Chladničky regulujú teplotu, ale ako stúpa teplo, vaša chladnička pracuje viac aby udržala svoju nastavenú teplotu. Nielenže uvidíte príliv v spotrebovanej elektrickej energii, ale taktiež účet, z ktorého pravdepodobne nebudete mať veľmi radosť.

 1. Kartónové krabice

Udržiavanie vecí v kartónových krabiciach si v podstate koleduje o malér. Pavúky, hmyz a hlodavce môžu ľahko cez kartón preniknúť a zničiť veci, ktoré v nich uschovávate. Voľte radšej plastové boxy, tie sú na skladovanie oveľa trvanlivejšie a môžu obsah lepšie ochrániť aj pred prípadnou vlhkosťou.

Kvalitné plastové boxy ponúka Alza.sk už od pár eur za kus. Taktiež regály, ktoré dodajú garáži poriadok. Pri kúpe nezabudnite použiť zľavový kód Alza z KuponyZdarma.sk a ihneď získate zľavu k nákupu. Všetky kupóny sú okamžite platné a ušetriť môžete aj desiatky eur a to aj v ďalších obľúbených obchodoch.

Tak schválne, koľko z vecí vyššie máte práve vo svojej garáži. Možno momentálne žiadne z nich, no v minulosti by sa určite niečo z nášho zoznamu vyššie v nej našlo, to je však chyba. Vyvarujte sa skladovaniu týchto vecí vo vašej garáži a vyvarujte sa tak ich prípadnému poškodeniu alebo zničeniu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.