Ako si vybrať posteľnú bielizeň

Ako si vybrať posteľnú bielizeň

Nie nadarmo sa vraví, že ráno robí deň alebo, že treba ráno vykročiť tou správnou nohou. To ako ráno vstaneme ovplyvňuje hlavne to ako sa v noci vyspíme. Kvalita spánku závisí síce od mnohých faktorov, akými sú napríklad stres, zdravie človeka, pohodlné pyžamo či primeraná teplota v izbe. Ale takisto má na náš spánok veľký vplyv aj to, akú posteľnú bielizeň máme na našich paplónoch a vankúšoch navlečené, alebo na akom matraci v noci ležíme.

 

Materiál

Existujú dva druhy materiálov, ktoré sa používajú na obliečky. Za prvé, krepové obliečky, ktorých výhodou je, že sa nekrčia, nepotrebujú žiadnu špeciálnu starostlivosť a netreba ich ani žehliť. Ďalej sa používajú bavlnené obliečky, ktoré sú príjemne hrejivé, a hebké. Spať na bavlnenom vankúši ale má aj svoje nevýhody, medzi ktoré môžeme zaradiť viac vecí:

  • Návliečky treba ich žehliť a vyžadujú si špeciálnu starostlivosť
  • Bavlna absorbuje vlhkosť, taktiež prirodzenú vlhkosť z vlasov a pokožky. Následkom potom je, že kvôli suchu vznikajú trhlinky a pokožka starne rýchlejšie. Vlasy sú suché, lámavé a rozstrapatené.

 

Farba

Vaša plachta by mala ladiť s obliečkami, preto ak chcete aby ste ich mali zladené, vyberajte rovnaké vzory. Ak máte v izbe dekorácie, nekupujte vzorované obliečky. Kúpte jednoducho jedno alebo dvojfarebné. Naopak v jednoduchej izbe s málo motívmi, môže izba ožiť spolu s farebnými obliečkami.

 

Zips alebo gombíky

Túto otázku si musíte zodpovedať sami hlavne podľa Vášho vkusu. Záleží hlavne od toho, čo preferujete. Gombíky pripomínajú staré časy, a také milé pekné gombíčky aj pekne vyzerajú. Zips zas rýchlejšie zapnete, ale hrozí zaseknutie.

 

Detské obliečky

Deťom je dobré vybrať bielizeň v jemných, svetlých alebo pestrých farbách. Určite by ste nechceli aby spali pod nejakou temnou tmavou čiernou alebo inou farbou. Teplé farby aké sú žltá, oranžová alebo ružová sú najvhodnejšie.

 

Hotelová bielizeň

V hoteli tiež nie je jednoduché vybrať bielizeň. Medzi používaný hotelový textil patria obliečky, lôžkoviny, posteľná bielizeň, uteráky alebo osušky.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.