Komín – dôležitá tepna domu

Komín – dôležitá tepna domu

V rodinných domoch, ale aj chatách a chatkách sa stretávame s potrebou kvalitného odvodu spalín z pecí, kotlov či krbov. Správny výber a konštrukcia komína však nie je jednoduchá záležitosť a ak jej nevenujeme dostatočnú pozornosť, neskôr sa nám to môže vypomstiť v podobe opakovaných problémov, keď komíny nemajú dostatočný ťah, ich jednotlivé časti a spoje netesnia, prípadne nie sú dostatočne odolné voči vonkajším aj vnútorným podmienkam. Následné riziká sú veľké, od prenikania škodlivých spalín do obytných priestorov až po nebezpečenstvo vzniku požiaru.

Pri investícii do komína myslite na to, že kvalitné komínové systémy majú spĺňať hlavne tieto hlavné požiadavky – slúžia dlho a kvalitne bez nutnosti neustále riešiť drobné či väčšie opravy, sú odolné voči vlhkosti, vyhoreniu sadzí a sú kyselinovzdorné.

 

Ako predchádzať problémom s komínom

  • Pri výbere komína a komínových systémov uprednostnite výber jednotlivých častí, či už sú to komínové vložky, komínové tvárnice alebo izolácia, od jednej značky. Keďže sú od jedného výrobcu, mali by do seba stopercentne zapadať a materiály by sa mali dopĺňať. Tým sa minimalizuje riziko neskoršej poruchovosti.
  • Medzi najčastejšie a aj najzávažnejšie poruchy komínov patrí nedostatočné tesnenie a poškodenie komínového plášťa. Okrem vonkajších vplyvov aj samotné splodiny odvádzané komínom vytvárajú na komín enormný vplyv. Vyhýbajte sa preto lacným materiálom. Napríklad hliníkové vložky neodolajú korózii, pozinkované sa lámu a plastová vložka nedokáže odolávať vysokým teplotám.  Vyberte si napríklad nerezový komín alebo vynikajúcim riešením sú keramické komínové systémy Plewa, ktoré bezpečne odvádzajú splodiny z akéhokoľvek paliva.
  • Nešetrite na izolácii a nepoužívajte primárne izoláciu, ktorá je určená do omietok. Zabudnite na perlit, či sklenenú vatu, pretože o pár rokov budete veľmi sklamaní – veľmi rýchlo dochádza k ich sadaniu v komíne. Dostatočne kvalitnou je izolácia z minerálnych vlákien, pretože okrem toho, že odolá vysokým teplotám zabráni aj vzniku kondenzácie.

Kvalitný komínový systém má zaručiť  teplo a pohodlnú obsluhu počas dlhých rokov, preto k nemu pristupujte s tou najväčšou zodpovednosťou. Akékoľvek podcenenie materiálu alebo postupov môže mať za následok znehodnotenie samotnej budovy a podpíše sa buď na vašom zdraví alebo na bezpečnosti.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.