Kompostéry sú evergreenom našich záhrad

Kompostéry sú evergreenom našich záhrad

Snáď každý, kto má záhradu, rozmýšľa nad tým, kam dať zvyšky trávy, lístia alebo zvyšky jedla, a vždy sa dopracuje k rovnakému výsledku: kompostér je pre záhradu nutnosťou. Nemusí to však byť nevzhľadné zhromaždenie v najvzdialenejšom rohu záhrady, naopak.

Môžete mať záhradu veľkú ako dve futbalové ihriská alebo malinkú ako dlaň u chatky v záhradkárskej kolónii. Starostlivosť potrebujú obe a biologický odpad sa bude musieť vyriešiť tiež na oboch. Drevené kompostéry sú nielen užitočné a praktické, ale môžu sa stať aj doplnkom našej záhrady a schovať to, čo majú vo vnútri. Z počiatku totiž zvyšky jedla, opadané lístie alebo pokosená tráva nijako nepripomínajú úrodnú hlinu plnú živín, keď ale necháte pracovať prírodu, nemusíte sa už o nič starať a len kompostu dopriať čas.

S ohľadom na veľkosť záhrady vyberajte tiež veľkosť, akú má budúci kompost zaberať. Ak by vám potom jeden nestačil, založiť môžete nový. Veľká záhrada pri rodinnom dome početnej rodiny bez problémov zvládne využiť kompostér so základňou 150x150cm. Výhodou je, že môžete jednotlivé poschodia postupne pridávať a celý kompostér rastie presne tak ako potrebujete. Na malú záhradku zvoľte skôr menší rozmer kvôli ušetreniu miesta a možnosti čo najviac využiť voľnú plochu.

Vďaka kompostérov už nemusíte premýšľať čo je potrebné urobiť so zhnitým ovocím, ktoré napichali osy, kam dať uschnuté vetvičky paradajok alebo ako zlikvidovať všetky rastliny na jeseň, keď záhradu čaká veľké upratovanie. Využite systém kompostovania a o zvyšok sa postará príroda a jej obyvatelia. Vy už si potom len vezmete hotovú hlinu bohatú na živiny, ktorú môžete použiť aj ako hnojivo na záhony alebo okrasnú skalku. Drevené kompostéry vyzerajú na záhrade veľmi dobre, neruší jej vzhľad a ani nemusíte mať obavu, že vtáky alebo drobné hlodavce budú roznášať kúsky kompostu po starostlivo upravenej záhradke.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.