Největší výběr dveřních kliky od MAND CZ

Největší výběr dveřních kliky od MAND CZ

Poďte meniť svoje dvere. Niekedy stačí málo. Dokonca ani nemusíte vymeniť celé dvere, aby ste ich úplne zmenili. Stačí si dať trochu práce a vymeniť dverné kovanie.

Typickým príkladom, ako dokážeme zrekonštruovať staré dvere k nepoznanou, sú panelákové dvere. Klasické voštinové dvere natreté farbou slonovej kosti – nie je na nich pekné nič. Dajú sa však pomerne lacno zrekonštruovať. Starú farbu je nutné pretrieť inou, ktorá sa viac hodí k nášmu interiéru. Ideálnou voľbou je biela. Na bielo natreté dvere vylepšia prírodné drevené lišty, či už pre zasklievanie, alebo len okrasné. Nepáči sa vám typ skla? Ani preskliť dvere nie je problém. Stále ste na cene nižšej než za nové dvere. Naviac máte radosť z vlastného tvorenia a k rekonštrukcii dverí sa dá pristúpiť aj kreatívnejšie, než popisujeme.

V moderných výtvarných potrebách kúpite napríklad prenosové média na prenos fotografií z laserovej tlačiarne na rôzne materiály. Ide to aj na plochu dverí. Takže si z dverí urobíte veľmi jednoducho miesto na vaše spomienky. Avšak dvere stále nie sú dokonalými. Chýba im nové vhodné dverné kovanie. Práve ono dáva štýl vášmu bývaniu. Nezabudnite, že kovanie je nutné vymeniť na všetkých dverách, aby ste interiér zjednotili. Teda pokiaľ sa nepúšťate do interiéru v eklektickom štýle a nesnažíte sa ladiť dohromady zdanlivo nekombinovateľné.

 

Dverné kľučky do moderných aj tradičných interiérov

Kovanie na dvere je dnes veľmi rozmanité. Môže byť v hypermodernom dizajne, vyberiete si klasiku, ale aj rustikálne kovanie vhodné trebárs na naše chalupy. Veľmi často si ho vyberáme podľa materiálu. Obľúbené je nerezové a hliníkové, zoženiete ho v zlatej farbe, môže byť mosadzné, taktiež poniklované či kované. Ideálne je pokúsiť sa doladiť okenné kľučkami s kľučkami na dvere.

 

Rozetové vs. štítové kovanie

Dverné kľučky sa dnes ponúkajú ako rozetové a štítové kovanie. Rozetové kovanie je považované za modernejšie, ale je to tradičný omyl. Pretože ak narazíte na hodne staré historické kovanie, práve ono bývalo rovnaké ako rozetové. Teda s oddeleným štítkom pre kľučku a časť pre kľúč. Tvary roziet bývajú hranaté, okrúhle a oválne. Nemusíte sa báť použiť rozetové kovanie ani na rustikálne dvere. Pozor len pri výmene starého kovania za nové. Ak ste mali pred tým štítové, museli by ste dvere pretrieť, aby nebolo na dverách poznať.

Klasikou je však stále štítové kovanie. Štítové kovanie má jednotný štítok pod kľučkou a pod otvorom pre kľúč. V tomto prípade si musíme správne vybrať vzdialenosť otvoru pre kľučku a otvoru na zámok. Štítové kovanie kúpite v rôznych ekonomických variantoch, čo však nevylučuje, aby boli presne tým, čo hľadáte. Ponúkajú sa však aj dizajnové varianty, alebo rustikálne či v historizujúcom štýle. V týchto prípadoch sa štýlu kľučky prispôsobuje aj zvolený materiál. Viac sa objavuje mosadz, zlatá farba, alebo farba pripomínajúca kováčsku farbu.

 

Poznáte tiché kľučky?

Aj vám vadia hlučné kľučky? Tento problém rieši nová technológia rozetových kľučiek z Nemecka. Ide o kľučky s ložiskom, kde klzné ložisko zaisťuje tiché fungovanie kľučky. Výrobky sú testované až na 200 000 cykloch. Klzné ložisko sa nachádza v tele rozety a pomocou dvoch vratných pružín funguje aj spätný chod kľučky, ktorá sa ticho vracia do pôvodnej polohy. Ide o riešenie predovšetkým do zaťažovaných priestranstiev – do budov, verejných priestorov na športoviská či do škôl. Ľahko sa montujú a sú bezúdržbové.

 

Vchodové dvere si žiadajú bezpečnostné kovanie

Vonkajšie dvere by sme mali automaticky zvažovať ako bezpečnostné. Jednoznačnou voľbou by mali byť bezpečnostné dvere do bytu, ale zanedbávať by sme nemali ani bezpečnostné vchodové dvere do rodinného domu, a to napriek tomu, že u domu je pre páchateľov viac vstupných možností. Súčasťou bezpečnostných dverí je aj bezpečnostné dverné kovanie. Bezpečnostný musí byť zámok aj kovanie. Dôležité si je uvedomiť, že bezpečnostná trieda dverí sa posudzuje vždy ako celok, takže pokiaľ máte dvere triedy 4, ale bezpečnostné kovanie v triede nižšej, sú aj dvere posudzované podľa tejto nižšej bezpečnostnej triedy.

Bezpečnostné kovanie sa tradične ponúka v bezpečnostnej triede č. 2, 3 a 4. Len s týmito certifikátmi máte možnosť získať výhody z poistenia, či splníte požadované podmienky poistky. Bežné vchodové kovanie tieto podmienky nesplňuje, napriek tomu, že môže mať pár ochranných prvkov, ako je napríklad prekrytie vložky proti odvŕtaniu. Neposudzujte preto kovanie iba podľa jeho vzhľadu, ale kontrolujte si certifikáty.

 

K dverám patrí aj mnoho rôznych doplnkov

Dvere je možné vylepšovať mnohými doplnkami. Často ich potrebujeme, pokiaľ sa púšťame do rekonštrukcie dverí. Týchto doplnkov je obrovské množstvo a plnia rôzny účel. Klasické či digitálne kukátka, vetracie mriežky, zarážky na dvere, zatvárače dverí, gule na dvere, otvory na dopisy – to je len pár doplnkov, ktoré vedia dvere funkčne výrazne vylepšiť.

 

Žiadne dvere nie sú dokonalé bez dokonalej kľučky

Kovanie a dverné kľučky sú dôležitou súčasťou dverí. Ovplyvňujú nielen dizajn, ale aj funkčnosť dverí. Aj keď je kľučka iba malou súčasťou interiéru, vie interiér doslova premeniť na iný. Zatiaľ čo dvere sa dajú reštaurovať, kľuky kupujeme nové. A práve vďaka nim potom dvere ešte viac vyniknú. Kovanie si kupujeme samostatne obvykle aj na nové dvere. Zvážte, aké vybrať. Aj nové dvere môžu vypadať snáď tisíckrát inak, a to podľa toho, aké kovanie k nim vyberieme. Vyberte si kovanie podľa prestíže značky, kvality dodávateľa a samozrejme podľa dizajnu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.