
Predovšetkým v lete sú otvorené okná bez ochrannej siete takmer nemysliteľnými. Hmyz, predovšetkým muchy, komáre, ale taktiež včela, sršeň či osa, nie sú v byte ničím nepríjemným. Do bytu nám vie vletieť aj vták či dokonca netopier. Pred všetkými týmito nepozvanými návštevníkmi nás ochránia siete proti hmyzu.
Nereagujeme príliš precitlivelo na každý hmyz? Nie sme rozmaznaní? Naopak! Často zabúdame, že aj obyčajná mucha domáca je nebezpečným prenášačom ochorení. Mucha domáca spolu s bzučivkou zelenou dokážu prenášať až 600 druhou baktérií. V dobe, kedy prichádzajú varovania pred rezistenciou baktérií na antibiotiká je určite dôležité týchto nevítaných návštevníkov do svojich domácností vôbec nevpúšťať. Riešenie pritom existuje: sú to siete proti hmyzu.
Čo sa týka škodlivosti muchy domácej, nejde o žiadnu domnienku. Vedecký tím Donalda Bryana podrobil muchy analýze a fakty o ich riziku pre zdravie človeka publikoval vedecký magazín Scientific Report.
Podľa profesora Donalda Bryanta sa ľudia vždy domnievali, že muchy sú prenášačom patogénov, ale nikdy netušili, aké sú v tom muchy dobré. Bryant považuje muchu domácu a muchu bzučivku (bzučivku zelenú) priamo za kráľovné medzi prenášačmi. Baktéria muchy prenášajú predovšetkým na svojich končatinách a na koncoch krídiel. Ak vám mucha spadne do polievky, zanechá tam priemerne 30 druhov baktérií. Vedec a molekulárny biológ Stephan C. Schuster tvrdí, že baktérie v podstate využívajú muchy ako leteckú kyvadlovú dopravu. Všade, kde mucha dosadne, zostane po nej plejáda baktérií. Tie zostávajú na akýchkoľvek povrchoch.
Do našich bytov teda muchy určite nepatria. A čo všetko môžu muchy prenášať? Môže ísť o drobné bakteriálne choroby, ale aj baktérie spôsobujúce závažné ochorenia, akými sú zápal pľúc, zápal močového mechúra, otravu krvi, črevnú chrípku či dokonca rakovinu žalúdku. Stále si myslíte, že nepotrebujete siete do okien? FOA, to sú siete do okien od špecialistov na tienenie Westlogic Slovakia s.r.o. Okrem roliet a žalúzií dodávajú tiež kvalitné siete do okien proti hmyzu.
Vo vymenovávaní nebezpečného hmyzu, ktorý k nám môže priletieť oknami bez ochranných protihmyzových sietí, by sme mohli pokračovať. Od komára chytíte valtickú horúčku, západonílsku horúčku a podľa mnohých odborníkov aj lymskú boreliózu. Nehovoriac o tom, že sú štípance nepríjemné, bolestivé a hrozí sekundárna infekcia po vpichu, či keď si miesto neustále škrabeme.
Včela, osa aj sršeň vás dokážu nemilo prekvapiť aj doma v čaji na stole, kde by ste ich nečakali. Nepríjemným zážitkom je bodnutie týmto hmyzom v posteli. Alergikov môžu ohroziť na živote.
Výhody sietí proti hmyzu v domácnosti
Sieť proti hmyzu je najefektívnejšou prirodzenou ochranou proti otravnému a problémovému hmyzu v domácnosti. Hmyz nie je príjemný nikomu. S muchou v spálni sa prebudíte skôr ako chcete. Nepríjemné je tiež prebudenie so štípancami od komárov. Veľmi dôležité sú siete do okien pre rodiny s deťmi. Chrániť by sme mali bábätko aj staršie deti. Siete v oknách sú praktické. V tých, ktorými vetráme, by mali byť samozrejmosťou.
Málokto má dnes okná bez tienenia. Klasické závesy a záclony doplňujeme či nahrádzame žalúziami – vertikálnymi či horizontálnymi, aj roletami – rímskymi, látkovými, plisé či typu Deň a noc. Lenže nič z toho na ochranu proti dotieravému a tiež nebezpečnému hmyzu nestačí. Náš domov je nutné zaistiť, predovšetkým v lete, ale aj v zime. Siete nás ochránia pred lietajúcim hmyzom aj inými živočíchmi. Radi vetráte terasovými dvermi? Sieť do dverí dokáže zabrániť rýchlemu vniknutiu do interiéru aj čo sa týka hlodavcov. Aj v dnešnej dobe platí, že sa myši na zimu sťahujú do ľudských obydlí.
Siete určite nezhoršia klímu vo vašom byte, práve naopak. Zatiaľ čo ani ten najmenší hmyz nemá šancu, vzduch stále perfektne prúdi cez okno. Siete tiež nijak nebránia vetraniu z hľadiska funkčnosti okien alebo dverí. Nie sú ani ako mreža. Sieť do okna aj sieť do dverí sa nasadzujú vždy na okenný rám. Tam sú zachytené pomocou magnetov, suchého zipsu ev. špeciálnych háčikov. Manipulácii s oknom teda vôbec nebránia. Súčasne sa tiež v prípade potreby dajú jednoducho demontovať a následne opäť založiť. Vždy sa totiž môže nájsť dôvod, prečo potrebujeme na chvíľku sieť demontovať a mať voľné okno.
Príkladom je, keď chceme umývať zvonku okenné rámy, vyčistiť parapety či dať vyvetrať periny. Vravíte, že je pre vás sieť do okna nepraktickou, pretože máte na parapetoch zvonku kvetináče? Aj v tomto prípade existuje riešenie. Sú ním rolovacie siete proti hmyzu. Tie dokážete vyrolovať rovnako jednoducho a rýchlo ako bežné rolety.
Kam sa teda dajú siete do okien inštalovať?
V podstate neexistuje okno, na ktoré by nešlo sieť nainštalovať. Je jedno, či máte okná staré alebo nové, drevené, plastové, alebo hliníkové, normálne či pasívne. Nezáleží ani na výrobcovi a veľkosti okien. FOA dodáva siete na každé okno a dokonca na dvere. Sieť do dverí vypadá inak ako sieť do okna. Chová sa v podstate ako ďalšie dvere – predsadené. Sieť sa tak dá pohodlne otvárať a zatvárať. V žiadnom prípade nemusíte zložito riešiť, ako dvere na balkón či na terasu otvoriť a následne potom zavrieť. Sú to proste iba dvere naviac. Prečítajte si všetko, čo potrebujete vedieť o sieťach proti hmyzu. Či už o tých na okná, alebo na dvere.
Poďte si kúpiť siete proti hmyzu už teraz
Možná to síce odkladáte až na sezónu, ale práve teraz ponúka FOA zaujímavé, až 45% + 17% predvianočné zľavy. Nakúpite extrémne lacno a budete včas pripravení na jarnú sezónu. Naviac výhody sieťok môžete využívať hneď. Predovšetkým v rodinných domoch, kde môžu zabrániť preniknutiu hlodavcov do obydlia.
Ako FOA sieťky do okien objednať?
Nezmeškajte výhodnú možnosť nákupu, ale ani sezónu. Objednať si siete na okná z FOA je veľmi jednoduché.
Urobte si súpis počtu okien a dverí, na ktoré chcete sieťky inštalovať. Nezabudnite, že ak na jedno okno sieť v priestore nedáte, a potom s ním vetráte, hmyz sa dostane dnu nakoniec práve týmto oknom. Dôležité je preto komplexnosť zaistenia.
Zmerajte podľa návodu FOA výšku a šírku okien. E-shop má pre zákazníkov pripravený podrobný návod, ako zmerať siete proti hmyzu. Nemôžete sa spliesť a postup je veľmi jednoduchý. Zmeria sa výška a šírka.
Zvoľte si typ uchytenia. V ponuke sú siete proti hmyzu, ktoré sa nasadzujú za rám okna, rolovacie siete proti hmyzu vhodné aj na strešné okná (vŕtajú sa) a vŕtané na dvere. Podrobný popis všetkých možností ešte podrobnejšie rozoberieme.
Vyberte si farbu siete. Tie sa ponúkajú ako čierne a sivé. Na oknách však pôsobia takmer neviditeľne. Nemusíte mať teda strach, že vám odoberú príliš svetla v miestnosti. Siete prepúšťajú svetlo veľmi dobre. Materiálom sieťky je odolný sklolaminát potiahnutý PVC povrchovou vrstvou. Nezabudnite na čistenie sieťok. Malo by sa robiť aspoň dvakrát za rok. Ideálne je sprchovanie vodou. Sieťovina je upevnená v hliníkovom ráme, ktorý je vybavený gumovými vypchávkami.
Tieto parametre stačí zadať do objednávkového formulára a objednať.
Pozrite sa na podrobnejšie profily sietí proti hmyzu
FOA ponúka celkom tri profily sietí proti hmyzu. Ich výber záleží na type okna, spôsobe, akým chceme sieťku nasadiť a špeciálnym profilom je potom ten, ktorý je určený na dvere.
Štandardné siete proti hmyzu nasadené za rám okna (Standard)
Tento profil je veľmi obľúbený vďaka spôsobu montáže bez vŕtania. Profily sa ponúkajú vo viacerých farbách. Rámček má presah 1 cm z každej strany. Šírka profilu je 20 až 180 cm, výška 20 až 250 cm. Od výšky 160 cm sa používa spevňujúci horizontálny profil.
Exkluzívne siete proti hmyzu nasadené za rám okna (Exclusive)
Aj tento profil sa montuje bez vŕtania. Profil je väčší ako predchádzajúci. Tesnenie nie je vidieť a je prekryté. Hodí sa napríklad pre viac zaoblené okná. Rámček má presah 1,6 cm. Šírka a výška dodávaného profilu je rovnaká. Rovnako sa montuje aj horizontálny spevňujúci profil.
Rolovacie siete proti hmyzu
Inštalujú sa vždy vŕtaním do steny, špalety, alebo do rámu okna. Rolovacia sieť má vždy hliníkový profil. Šírku vodiacej lišty je potrebné započítať do merania – má 3,2 cm. Navinutá sieť v hornom boxe má 4,7 cm. Systém upevnenia sa volí podľa typu okna. Dnu je sieť umiestnená vtedy, ak sa okná otvárajú smerom von. Ak smerom dnu, je sieť von. Predávajú sa aj rolovacie siete na strešné okná. Vŕtajú sa do steny pred výklenok. Šírka profilu je 20 cm až 160 cm, výška 20 cm až 250 cm.
Siete proti hmyzu na dvere
Ide o vŕtané siete, vždy do nepohyblivého rámu dverí. Šírka profilu je 2 cm. Zamerať je však nutné aj priestor pre pánty (3 cm). S pántami sieťky počítajte vždy tam, kde sú aj pánty dverí. Šírka profilu je 120 cm, výška 240 cm.
Montáž sietí proti hmyzu
Nemusíte čakať na montážnikov, ani platiť za drahú montáž, ktorú dnes predražuje napríklad cena dopravy. Namontovať siete na okná je tak jednoduché, že to zvládne každý sám. Obecne sa siete na okná montujú vŕtaním do rámu okna, alebo nasadením na rám. Tie bez vŕtania sa montujú veľmi rýchlo, na vŕtanú montáž budete potrebovať o niečo viac času. Vŕtajú sa napríklad rolovacie siete na okná.
Priamo v e-shope FOA nájdete podrobné návody, ako namontovať siete proti hmyzu všetkými možnými variantami. Každý návod obsahuje nielen textový postup a nákresy, ale nájdete tu aj perfektne spracované videá, vďaka ktorým je zvládnutie montáže naozaj hračkou aj pre menej zručných zákazníkov. Návody nájdete pre nasadenie na rám, vŕtanie na stenu, vŕtanie do steny výklenku, vŕtanie do vonkajšieho rámu okna a vŕtanie na dvere.