Tipy na starostlivosť o jazierka

Tipy na starostlivosť o jazierka

Pridanie krásy do záhrady je jednou z najviditeľnejších výhod, ktoré prinášajú jazierka. Jazierko sa môže stať ústredným bodom vašej záhrady, najmä ak obsahuje farebné ryby a rastliny. Z vlastnej skúsenosti však možno viete, že údržba záhradného jazierka je náročnejšia ako jeho výstavba.

Údržba jazierka by sa mala začať okamžite po dokončení stavebných prác. Toto je jedna z najdôležitejších vecí, ktoré by ste mali vedieť. Existuje veľa faktorov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť funkciu vody, a ak chcete, aby bol váš rybník oku lahodiaci, musíte sa o neho postarať. Ak svoj záhradný rybník primerane neudržujete, môže sa stať škaredou a nezdravou štruktúrou, ktorá nie je vhodná na pestovanie vodného života.

 

Pravidelné čistenie

Záhradné jazierka časom hromadia nečistoty a zvyšky. Listy sú hlavnou hrozbou, pretože pri rozklade môžu uvoľňovať toxické plyny, čím sa ničí ekologická rovnováha. Na udržanie čistoty môžete pomocou zbernej siete zbierať a odstraňovať listy a iné ľahké zvyšky. Určite sa aspoň raz stretnete s problémom ako odstrániť vláknité riasy, ktoré bývajú najčastejším problém väčšiny jazierok.

 

Výhody pravidelnej údržby jazierka

Môžete sa tešiť z nádherného ekosystému len vďaka tomu, že sa riadne postaráte o jeho štruktúru a vodné prostredie. Ak chováte koi alebo zlaté rybky a pestujete vodné rastliny, môžete si byť istí, že vďaka správnej starostlivosti si budete môcť vychutnať krásne ryby a omračujúce rastliny.

 

Baktérie

Užitočné baktérie do jazierka  sú absolútne nevyhnutné na prežitie prakticky všetkých ekosystémov. Pomáhajú pri rozklade organického materiálu a pri cyklovaní živín, čím pomáhajú rozkladať veci a pokiaľ ide najmä o vodné ekosystémy, zabraňujú hromadeniu a stagnácii vo vode.

Podobne tiež cyklizujú amoniak a dusitany skôr, ako dosiahnu úrovne, ktorá môže byť toxická pre vaše ryby alebo iné voľne žijúce zvieratá. Konkrétne sú to heterotrofné baktérie, ktoré sú zodpovedné za rozklad organických látok, zatiaľ čo autotrofné baktérie pomáhajú oxidovať amoniak, dusitany, sulfidy a sírany.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.