V období karantény je čas na generálne upratovanie

V období karantény je čas na generálne upratovanie

Aj vy pravdepodobne trávite takmer všetok voľný čas doma. Blúdite po dome či byte a hľadáte spôsoby, ako by ste sa mohli zabaviť. Ak ste stále nezačali s veľkým jarným upratovaním, teraz nastal ten pravý čas. Konečne môžeme urobiť všetko, na čo sme až doteraz akosi nemali priestor. Tak kde začať?

 

Čistotou sa lesknúce okná

Spolu s príchodom jari sa síce dostávame zo zimného spánku a odrazu máme aj viac energie, avšak, vykukujúce slnko nás už viac nenechá žiť v ilúzii. Nekompromisne totiž odhalí všetky šmuhy a špinu, ktorá sa počas zimy na okenných tabuliach a rámoch nazbierala. Preto je čas okná umyť. Ako na to?

Okná najprv umyte vlažnou vodou s jarou a nechajte vyschnúť. Následne ich vyleštite so špeciálnym prostriedkom k úplnej spokojnosti. Plastové aj drevené okná si tiež vyžadujú údržbu, či už premazanie, kontrolu tesnenia alebo ošetrenie špeciálnym balzamom. Ide o pravidelnú ročnú kontrolu, na ktorú by nemala zabúdať žiadna domácnosť.

 

Udržiavajte svoje podlahy vždy čisté

Typ údržby podláh sa vždy odvíja od toho, akú podlahu máte. Inú starostlivosť si vyžadujú drevené podlahy, vinyl či laminát a inú pozornosť budete venovať linoleu. Preto sa poobzerajte po prípravkoch vhodných na daný typ podlahy. Každopádne, nezabudnite podlahy poriadne povysávať a vytrieť mopom.

Okrem podláh, venujte pozornosť tiež nábytku, ktorý poriadne vyčistite od prachu, poprípade naimpregnujte, ak vám to dovoľuje materiál.

 

Nezabudnite vymiesť pavučinu a utrieť prach v tmavých miestach

Mnohokrát pri klasickom upratovaní zabudneme skontrolovať rohy či vynecháme tmavé miesta pod nábytkom, kde ľudské oko nedovidí. Pri generálnom upratovaní si ale podobný luxus nemôžeme dovoliť. Musíme pracovať systematicky a nevynechať ani centimeter. Preto zmeťte pavučiny, vysajte prach pod aj za nábytkom či pod sedačkami. Uvidíte, ako skvelo sa budete po upratovaní cítiť.

 

Vyhoďte všetko, čo nepotrebujete

Hoci minimalistický spôsob život je momentálne v móde nielen kvôli životnému prostrediu, ale tiež imidžu, len málokto z nás doma nemá desiatky, ba možno aj stovky harabúrd. Tie zahŕňajú nepoužívané kúsky v domácnosti, zapadnuté dekorácie a textílie či nenosené oblečenie. Karanténa nám dáva príležitosť konečne si sadnúť k skriniam a všetky nepotrebné veci vyhodiť.

Tak čo na to hovoríte? Pustíte sa do generálneho upratovania aj vy?

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.