
Chystáte sa zatepľovať, vyberáte vhodnú izoláciu a premýšľate nad tým, že skúsite moderné PUR penu, ale v hlave vám rezonuje veľa otázok. Je polyuretánová pena neškodná pre životné prostredie? Izoluje naozaj tak dobre, ako sa hovorí? Oplatí sa finančne? Pozrite sa na odpovede na najčastejšie otázky a hneď budete mať jasno.
Polyuretánová pena je stále obľúbenejšie izoláciou, najmä vďaka svojej extrémnej trvanlivosti. Vytvára súvislú vrstvu, bez škár a skulinek, vďaka čomu neuniká žiadne teplo. Nedegraduje a zachováva svoje izolačné vlastnosti aj niekoľko desiatok rokov.
Aký má pena vplyv na životné prostredie?
Polyuretánová pena neškodí životnému prostrediu. PUR peny v súčasnosti neobsahujú škodlivé freóny a ich zloženie podlieha prísnej kontrole. Naopak, sú šetrné k životnému prostrediu – vďaka tomu, že máte lepšie zaizolované, menej kúrite, čím šetríte emisie oxidu uhličitého, ktoré vznikajú pri kúrení.
Ako dlho to trvá a koľko to stojí?
Izolácia polyuretánovou penou je veľmi rýchla, skúsený izolatér je schopný zaizolovať až 200 m2 za jediný deň. Oproti ostatným typom izolácie, tak môžete ušetriť veľa času. Cena sa odvíja od sily nástreku – do pasívnych domov budete potrebovať väčšiu vrstvu než do nízkoenergetických – a tiež od izolovanej plochy. V zásade však platí, že investície do kvalitného zateplenia PUR penou sa do 3-5 rokov vráti na usporených energetických únikoch.
Prečo musí penu nanášať odborník?
Aplikácia peny môže na pohľad vyzerať jednoducho, ale nie je to tak. Polyuretán je polymér, ktorý vzniká reakciou viacfunkčných izokyanátov s polyalkoholy. K tejto reakcii dochádza v nástrekovej pištoľ na mieste, kde izolujeme. Izolatér musí vedieť, akým spôsobom sa zložky miešajú, aké podmienky musia pre nástrek byť, aký typ peny zvoliť a ako silnú vrstvu nanášať. Dodržanie správneho technologického postupu je dôležité preto, aby pena mala všetky skvelé funkčné vlastnosti.
Aký má vplyv na zdravie?
Polyuretánová pena je zdravotne nezávadná, neplesnivie a vytvára čisté prostredie, v ktorom sa bude dobre žiť aj alergikovi. Na rozdiel od minerálnej vaty nechutí hlodavcom, takže sa nemusíte báť, že by ju prokusovali a tvorili si v nej chodbičky, tak ako sa tomu občas s minerálnou vatou deje.
Ako vybrať aplikátora?
Ak sa pre izoláciu polyuretánovou penou rozhodnete, vyberajte aplikačné firmu podľa skúseností. Čím viac toho má za sebou, tým lepšie. Skontrolujte si tiež certifikáty a materiály, s ktorými firma pracuje. Preverenou značkou je napríklad spoločnosť Chytra pena, ktorá dbá na vysokú odbornosť aplikátorov.