Aký hrniec je vhodný pre váš sporák?

Varenie v dnešnej dobe povýšilo na naozajstnú módnu záležitosť. Varí takmer každý a skoro všade a zaručené recepty sa hrnú z novín, časopisov, rádií aj poštových schránok. Kto sa ale o varenie a veci s ním spojené naozaj zaujíma, ten vie, že výsledok vo veľkej miere závisí aj od vhodne použitých doplnkov do kuchyne.

Aký hrniec je vhodný pre váš sporák?

Bez hrncov by sme sa v kuchyni pohli len ťažko. Teda takto: pohnúť by sme sa pohli, ale variť bez nich? To ani náhodou! Lenže nie sú hrnce ako hrnce. Vyrábajú sa z rôznych materiálov a aj ich použitie na varných zónach je rôzne.

 

Hrnce z Titánu

Titán je lesklý, veľmi ľahký, no zároveň pevný kov s výbornou odolnosťou voči korózii. Teplota topenia titánu atakuje hranicu 1700 °C, zatiaľ čo teplota varu presahuje 3200 °C. Vďaka svojej mimoriadnej odolnosti sa používa v extrémne náročných podmienkach. Vyrábajú sa z neho skelety a ochranné štíty družíc a tiež komponenty ponoriek (lodné skrutky), ktoré pracujú v styku so slanou morskou vodou. A áno, titán sa používa aj v kuchyni. Titánové hrnce dokážu dlho udržať stálu teplota jedla a dajú sa použiť na všetky tipy spotrebičov.

mojdom-info_tescoma_sk_01

Sklokeramické hrnce

Rovnako skvelé ako ich vzhľad sú aj ich vlastnosti. Sklokeramické hrnce majú výbornú tepelnú vodivosť a ľahko sa udržiavajú. Ako už ich názov napovedá, ide o hrnce na indukciu – môžu sa použiť pri varení na sklokeramických doskách aj elektrických platniach. Naopak, ak varíte na plyne, tak sklokeramický riad radšej nepoužívajte.

mojdom-info_tescoma_sk_02

Nerezové hrnce

Vďaka dobrej odolnosti a bezproblémovému používaniu sú nerezové hrnce stálicami v našich kuchyniach. Ich plusom je, že podobne ako hrnce z titánu, sú aj nerezové hrnce vhodné na všetky typy varičov. Medzi mínusy zase môžeme prirátať nie práve najlepšiu vodivosť tepla. Z nerezu sú často vyrábané tlakové hrnce, ktorých konštrukcia umožňuje vyvinúť až o tretinu vyššiu teplotu a tým rýchlejšie uvarené pokrmy.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.