Čo je dobré vedieť o pozemku skôr, než na nom začnete stavať?

Postaviť dom, zasadiť strom a splodiť syna. Alebo dcéru, prípadne oboje. Tomu všetkému by ale mal predchádzať výber ideálneho pozemku, kde by ste mohli realizovať svoj život. Ktoré otázky a problémy by ste si mali ujasniť skôr, než začnete stavať?

Čo je dobré vedieť o pozemku skôr, než na nom začnete stavať?

Kde stavať?

Výber lokality nezanedbávajte. Nakoniec, vyberáte si miesto, kde pravdepodobne strávite celý život. A domy na predaj a prenájom v atraktívnych lokalitách stúpajú na cene neustále . Ak máte tú možnosť, prispôsobte lokalitu vášmu životnému štýlu. Milovník mestského ruchu asi nepôjde bývať na samotu a samotárovi by zase nepadol vhod bujarý život v meste. K celkovej pohode významnou mierou prispieva aj občianska vybavenosť, čo v praxi znamená blízkosť nemocníc, škôl a škôlok, obchodov, centier zábavy, kultúry a oddychu ale napríklad aj pracovných možností.

 

Čo treba vedieť o pozemku?

Pozemok by mal dobre vyzerať nie len navonok, ale aj na papieri. Nešetrite krokmi, navštívte katastrálny úrad a zistite, či na pozemku neleží vecné bremeno, prípadne či je riadne vysporiadaný prístup naň. Oplatí sa nahliadnuť aj do územného plánu dlhodobého rozvoja mesta či obce. Zistíte odtiaľ dlhodobé investičné zámery, ktoré by mohli (no nutne nemusia) narušiť idylku pokojného bývania. Pozemku sa môžu týkať aj rôzne obmedzenia či podmienky, za ktorých sa na ňom dá alebo nedá stavať. Pri výbere pozemkov a nehnuteľností spolupracujte s overenými odborníkmi, ktorých nájdete na webe Top Reality.

 

Inžinierske siete a ich vplyv na cenu pozemku

Dostupnosť inžinierskych sietí je moment, ktorý tiež výrazne vstupuje do ceny pozemku. Bez elektriny, kanalizácie, telekomunikačných sietí či vody sa dá len ťažko zaobísť. Ak sú inžinierske siete natiahnuté na pozemok alebo aspoň blízko k nemu, stúpne síce jeho cena, no nemusíte nič riešiť. Ak nie sú, pozemok pravdepodobne kúpite lacnejšie, no siete bude treba dodatočne dotiahnuť. A to sa v prípade, ak pôjde o individuálnu záležitosť, môže predražiť.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.