Ako ozvláštniť malú obývačku?

Ako ozvláštniť malú obývačku?

Ak ste sa nasťahovali do malého bytu, určite riešite, ako ho vybaviť tak, aby ste v ňom mali všetko, čo potrebujete, a aby zároveň pôsobil vzdušne. A pretože stredom celého bytu je obývacia izba, začnime práve tam.

V obývacej izbe sa schádzate s celou rodinou, ale aj s priateľmi, príbuzenstvom a ďalšími návštevami. Preto práve tu je potreba perfektne pracovať s miestom. Rozmyslieť musíte už farbu stien i podlahy – aj také detaily hrajú úlohu.

 

Svetlé farby zväčšujú priestor

Pri výbere farieb sa riaďte tým, že svetlé farby priestor zväčšujú a presvetľujú, tmavé robia pravý opak. Najjednoduchšie preto je sa farebným stenám úplne vyhnúť a nechať ich čisto biele, krémové, prípadne jemne marhuľové – farebný kontrast dotvoríte pomocou detailov. Skvelým variantom je napríklad nafarbiť len jednu stenu, alebo všetky a nechať biely strop – aj tým sa dá získať ďalší priestor.

 

Malý behúň opticky zväčší miestnosť

Pri podlahe platí to isté, svetlá, svetlá a ešte raz svetlá. Aj tu si však môžeme pomôcť optickými trikmi. Radi by ste si kúpili nejaký farebný, pekný koberec s vysokým vlasom? Nezaobstarávajte si veľký cez celú miestnosť, ale len menší štvorcový behúň, pod konferenčný stolík k sedačke. Umiestnite ho napríklad na svetlú drevenú alebo laminátovú podlahu a vyčarujete tým ilúziu, že izba je ďaleko väčšia! A navyše z behúňa môžete urobiť najvýraznejší detail celej miestnosti a nebáť sa experimentovať s farbami.

 

Pozor na robustné sedačky

Výberu sedačky venujte dostatok času. Je logické, že robustná rohová sedačka s širokými opierkami sa do malej obývačky nehodí. Voľte skôr také, ktoré sú multifunkčné, ideálne rozkladacie. Pokiaľ chcete sedačku rohovú, voľte užšie typy, avšak lepšie je kombinovať viac kúskov dohromady. Trebárs jednu dvojsedačku a k nej jedno kreslo, alebo napríklad rad taburetov, na ktorých sa dá nielen sedieť, ale často majú aj úložný priestor. Sedačku voľte skôr nižšiu a vo svetlých či krémových odtieňoch. Výrazný detail potom môžete urobiť zo zaujímavých vankúšov. Konferenčný stolík voľte tiež nízky, ideálne priehľadný, aby opticky nezahlcoval priestor.

 

Závesná obývacia stena

V súčasnej dobe sú minimalistické obývacie steny trendy, takže sa nemusíte báť tento trend nasledovať. A navyše, keď zvolíte závesný variant, opäť ušetríte veľa priestoru! Využite aj výklenky a rohy, v ktorých si môžete zriadiť malý kútik na čítanie. Populárne sú tiež sedacie okná – ak nechcete stavebne zasahovať do parapetov, nechajte si vyrobiť na mieru lavicu, ktorú pod okno umiestnite. Pokiaľ už stačí len nakúpiť pohodlné vankúšiky a užívať si čítanie či pozeranie z okna.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.