Ako si vybrať tú správnu varnú dosku?

S rekonštrukciou kuchyne prichádza aj veľa rozhodnutí. Medzi to najdôležitejšie patrí výber typu varnej dosky, ktorý chcete. Tu si povieme niečo o základných typoch varnej dosky, aby ste si mohli vybrať tú, ktorá vám najlepšie vyhovuje.

Ako si vybrať tú správnu varnú dosku?

Plynové varné dosky a indukčné sporáky

Zvyčajne sú vyrobené zo smaltovanej alebo nehrdzavejúcej ocele, kde sú montované plynové horáky a vyššie je umiestnená liatinová mriežka alebo niekoľko mriežok. Varenie sa vykonáva na otvorenom ohni, ktorý dodáva plyn. Najväčšou výhodou, ktorú majú, je okamžité teplo. Nemusíte čakať na zahrievanie vykurovacieho telesa, len ho zapáliť a panvica bude horúca v priebehu niekoľkých sekúnd. To isté platí pre zvýšenie alebo zníženie teploty počas varenia – stane sa to okamžite, čo znamená presnejšiu kontrolu teploty. Je tiež potrebné poznamenať, že plynové varné dosky sú náchylnejšie na vznik požiaru.

Elektrické varné dosky

Elektrické varné dosky sú samozrejmosťou v prenájme nehnuteľností a bytoch v dôsledku nízkych počiatočných nákladov a nákladov na údržbu. Ich hlavnou nevýhodou je pomalá zmena tepla. Musíte počkať na to, aby sa zahriali, keď ich zapnete, zmena teploty nastáva pomalšie, čo vám prinesie menšiu kontrolu ako plynová varná doska. Celkovo majú aj nižšie úrovne tepla.

Indukčné varné dosky sú veľmi jednoduché a efektívne

Indukčné varné dosky sú v posledných rokoch jedným z najpopulárnejších trendov kuchynských spotrebičov. Na prípravu jedla používajú elektomagnetizmus. Pod každou varnou zónou je kovová cievka. Po zapnutí napájania prúdi striedavý prúd cez cievku a vytvára neviditeľné magnetické pole. Ak vo varnej zóne nie je panvica, nevytvára sa žiadne teplo. Indukčná varná doska je veľmi účinná, pretože tu nedochádza k žiadnemu plytvaniu tepelnej energie a panvice sa rýchlo zohrejú. Čistenie povrchu indukčnej varnej dosky je jednoduché, pretože je to len plochý povrch a pretože na povrchu nie je žiadne teplo, jedlo sa  môže ľahko zotrieť.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.