Ako vybrať nábytok na záhradu

Ako vybrať nábytok na záhradu

Jar v plnom prúde nás z domu vyťahuje na terasy, pergoly a záhrady. Samozrejme je potrebné postarať sa o záhony, kríky, stromy i trávnik, všetko po zime pripraviť na sezónu a okrem záhradníckych prác myslieť aj na stretnutie s priateľmi a aktívny oddych na čerstvom vzduchu.

Po zime je okrem rastlín potrebné skontrolovať aj vybavenie, zariadenie a nábytok. Zistiť, že plastový stôl pri záhradnom posedení má po zime len tri nohy alebo že si miesto na stoličku musíme sadnúť na peň vo chvíli keď za bránkou prešľapujú natešení priatelia, nie je nič príjemné. Skontrolujte tak nielen náradie a veci potrebné pre prácu, ale aj tie pre zábavu a odpočinok. Ak ste stále odkladali nákup záhradného nábytku, teraz je tá správna doba to napraviť. Než sa rozhodnete, je dobré premyslieť si pár detailov.

 

Ako sa bude používať?

Ste spoločenskí, vaše grilovačky sú vyhlásené široko ďaleko a návštevy si u vás podávajú dvere? Potom je dobré vybrať väčší stôl a na posedenie nielen stoličky, ale aj lavice pre viac ľudí. Pokiaľ chcete skôr malý súkromný kútik pre svoj odpočinok, vyberte vzdušnejší dizajn záhradného nábytku.

 

Kde sa bude používať?

Bude stáť nábytok na tráve pod veľkým stromom alebo na otvorenej terase? Bude chránený pred dažďom a vetrom, alebo je potrebné vybrať nábytok odolný prírodným vplyvom? Hľadáte nábytok do modernej pergoly, alebo dáte prednosť otvorenému ohnisku v záhrade? Aj tieto otázky by ste si mali zodpovedať pred kúpou. Plast sa ponúka ako najjednoduchšie riešenie, o dizajne sa však moc hovoriť nedá a pôsobí veľmi lacno. S okolitou prírodou na záhrade najlepšie ladí drevený nábytok, ktorý je príjemný a pri správnej údržbe vydrží desiatky rokov.

 

Kedy sa bude používať?

V lete sú stoličky a stoly súčasťou záhrady, čo s nimi chceme robiť v zime už musíme premyslieť. Keď posedenie na zimu nechávate na mieste, môžete si dovoliť masívnejší záhradný nábytok, s ktorým nemusíte veľmi často manipulovať. Tvrdé alebo teakové drevo zvládne sneh aj mráz bez problémov, pomôcť k dlhšej životnosti môže aj impregnácia. Naopak ak všetko na zimu upratujete, je vhodnejšia voľba ľahší nábytok napríklad zo smrekového dreva, ktorý ľahko zložíte a odnesiete.

Samozrejme je vhodné mať aspoň orientačný odhad, pre koľko ľudí potrebujete miesto. Obrovský stôl s mnohými stoličkami nemá zmysel pre samotársku dvojicu, naopak malý stolček s dvoma kresielkami nebude dostačujúci pre rozrástlu rodinu s mnohými priateľmi. Vybrať si môžete z hotových zostáv záhradného nábytku, alebo si nechať vyrobiť svoj na zákazku presne podľa predstáv.

Odborníci z www.vladeko.cz vám radi pomôžu vybrať alebo navrhnúť váš vysnívaný záhradný nábytok. Pretože na svojej záhrade sa musíte cítiť predovšetkým príjemne a radi na nej tráviť čas.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.