Ako zafinancovať vlastné bývanie? Tieto kroky, môžete podniknúť už dnes

Rozmýšľate nad vlastným bývaním? Čo robiť, ak na vlastné bývanie nemáte? Veľa ľudí sa v úveroch nevyzná a je to pre nich mätúce. Je preto dobré vedieť aspoň základné info. Aby ste neskôr vašu voľbu nevýhodného úveru neoľutovali.

Ako zafinancovať vlastné bývanie? Tieto kroky, môžete podniknúť už dnes

Prinášame vám 5 rád na rozumné financovanie vlastného bývania

 

  1. Nečakajte

Je nereálne, aby si mladý človek platiaci prenájom vedel našetriť 6 až 8 tisíc za 1 a pol roka. Popri nájme by si tak musel odložiť 333 eur. Preto, ak máte pravidelný príjem, vyhľadajte finančného sprostredkovateľa, aby vám odporučil banku s najvýhodnejšími podmienkami a čím skôr požiadajte o úver.

 

  1. Sporte, kým môžete

Ak ste mladí, bývate u rodičov, využite tejto možnosti a šetrite si! Vyberte si cenovú kategóriu štartovacieho bytu a zvážte, či dokážete za 1,5 roka našetriť minimálne 10 percent z jeho ceny, respektíve k tejto sume pripočítajte ešte 2-tisíc eur na zariadenie bytu, spotrebiče alebo prípadnú menšiu rekonštrukciu.

 

  1. Vyberajte

Ak chcete bývať hneď, no nemáte dostatok úspor, nesiahajte hneď na prvý spotrebný úver.

Zájdite do banky a informujte sa o možnostiach úveru pre vás. Mnohé banky dnes ponúkajú napríklad aj výhodné úvery pre mladých.

SK_pozicka

 

  1. Plánujte

Kúpa bytu či domu vyžaduje plán riešenia bývania, kam patrí nielen výber najlepšieho úveru, ale aj kalkulácia nákladov a plán sporenia. Vyhľadajte odborníka na financie, ktorý vám vie podľa lokality a typu nehnuteľnosti navrhnúť najlepšie riešenie. Kvalitné riešenie by malo zahŕňať výšku splátok, dĺžku splácania, ale aj plán predčasného splatenia úveru.

 

  1. Majte rezervu

Zo skúseností vyplýva, že náklady na vybavenie bytu, prípadne na rekonštrukciu, sa väčšinou prekročia o 20 až 30 percent aj v situácii, keď máte pripravený rozpočet a plán výdavkov. Treba s tým počítať. Inak budete nútení v núdzi siahnuť po drahom úvere alebo zľaviť zo svojich požiadaviek. Preto majte vždy rezervu.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.