Prinášame vám 5 rád na rozumné financovanie vlastného bývania
-
Nečakajte
Je nereálne, aby si mladý človek platiaci prenájom vedel našetriť 6 až 8 tisíc za 1 a pol roka. Popri nájme by si tak musel odložiť 333 eur. Preto, ak máte pravidelný príjem, vyhľadajte finančného sprostredkovateľa, aby vám odporučil banku s najvýhodnejšími podmienkami a čím skôr požiadajte o úver.
-
Sporte, kým môžete
Ak ste mladí, bývate u rodičov, využite tejto možnosti a šetrite si! Vyberte si cenovú kategóriu štartovacieho bytu a zvážte, či dokážete za 1,5 roka našetriť minimálne 10 percent z jeho ceny, respektíve k tejto sume pripočítajte ešte 2-tisíc eur na zariadenie bytu, spotrebiče alebo prípadnú menšiu rekonštrukciu.
-
Vyberajte
Ak chcete bývať hneď, no nemáte dostatok úspor, nesiahajte hneď na prvý spotrebný úver.
Zájdite do banky a informujte sa o možnostiach úveru pre vás. Mnohé banky dnes ponúkajú napríklad aj výhodné úvery pre mladých.
-
Plánujte
Kúpa bytu či domu vyžaduje plán riešenia bývania, kam patrí nielen výber najlepšieho úveru, ale aj kalkulácia nákladov a plán sporenia. Vyhľadajte odborníka na financie, ktorý vám vie podľa lokality a typu nehnuteľnosti navrhnúť najlepšie riešenie. Kvalitné riešenie by malo zahŕňať výšku splátok, dĺžku splácania, ale aj plán predčasného splatenia úveru.
-
Majte rezervu
Zo skúseností vyplýva, že náklady na vybavenie bytu, prípadne na rekonštrukciu, sa väčšinou prekročia o 20 až 30 percent aj v situácii, keď máte pripravený rozpočet a plán výdavkov. Treba s tým počítať. Inak budete nútení v núdzi siahnuť po drahom úvere alebo zľaviť zo svojich požiadaviek. Preto majte vždy rezervu.
https://www.youtube.com/watch?v=zWKXloOsSQI