Nejistota na devizovém trhu stále panuje, může za to Omikron

Nejistota na devizovém trhu stále panuje, může za to Omikron

Patříte mezi nadšence do obchodování s měnami, či se rozhodujete zda s tím vůbec začít? Současná doba je více nepředvídatelná než kdy jindy a riziko se tak může zdát být ještě vyšší. Pokud jste tedy začínající investor, je opravdu na místě být nyní rozvážný. Pokud ovšem plánujete začít obchodovat na devizovém trhu, lze předpokládat, že se jedná o dlouhodobý plán. Je tedy dobré porovnat vývoj měn z dlouhodobého hlediska.

Na devizovém trhu si lze stále všímat nejistoty, strachu, to vše kvůli poměrně nové variantě koronaviru, omikron. Varianta omikron je zde poměrně krátkou dobu, což způsobuje nejistotu, nejistotu toho, jak se bude vyvíjet situace na devizovém trhu, jak se budou pohybovat ceny měn. Ačkoliv se již slibují vakcíny proti nové mutaci koronaviru, přesto jsou obchodníci na vážkách.

Mezi obchodníky je devizový trh stále oblíbenějším způsobem investování. Je to ovšem také velmi nevyzpytatelný trh. Trh s měnami je velmi citlivý na jakékoliv změny a situace ve světě. Je ovlivňován zejména politickou situací, ale stejně tak ho ovlivňují situace jako například nyní, nové druhy nemocí. Koronavirus ,,zaútočil“ opravdu na celý svět, ne jen na určitou zemi, což tedy způsobilo velké výkyvy na devizovém trhu.

 

Vakcíny a šíření varianty omikron

To, jak rychle se bude vir šířit, ale i to, jak rychle farmaceutické firmy vyjdou na trh s vakcínou proti této variantě, ovlivňuje ceny měn. Dotýká se to celého světa, každého jedince. Má to vliv na ekonomiku každého státu, na průmysl, dopravu a vlastně téměř na každý obor. Způsobuje to strach a nejistotu. Pro investory by mohlo být dobrou zprávou, že vývoj vakcíny by mohl být velmi rychlý, přesto je ovšem dobré být v pozoru.

Velmi negativní vývoj měny zažívá například Turecko. Turecká lira jen během letošního roku ztratila oprodi dolaru pětinu své hodnoty a nikdo neví, zda nebude propadat ještě více. Je na tom nejhůř od ekonomické krize v roce 2008. Stejně tak velmi propadá v porovnání s českou korunou.

Také nelze přehlédnout oslabování koruny vůči euru. Ačkoliv se nejedná o tak razantní propad jako v případě turecké liry, tak i zde investoři jistě pociťují změny. I v tomto případě se jedná o velmi nejistý vývoj. Zde hraje roli mnoho faktorů. Kromě již několikrát zmíněného omikronu, ovlivňuje propad koruny zejména současná politická situace. Špatný zdravotní stav prezidenta, nástup nové vlády. To jsou faktory, které momentálně vyvolávají v lidech, zejéma tedy v investorech nejistotu.

Velká nerovnováha panuje mezi eurem a dolarem. Dolar bývá poslední dobou nadhodnocován a naopak euru se nedostává dostatečná pozornost. Tento pár je tedy v současné době ve velké nerovnováze. Na tuto situaci má vliv zejména vysoká inflace v USA, která se dál ještě očekává.

Pandemie stále neskončila a k tomu se neustále přidávají nové mutace, to rozhodně není pozitivní pro ekonomiku žádného státu a ani pro podnikatele. K tomu všemu také současné dění ve světě, ať už politické, či ekonomické, nedodává nikomu žádnou naději zlepšení situace. V současné době je opravdu náročné rozhodování pro každého investora. Přesto, jak již bylo zmíněno na začátku, vždy je dobré se rozhodovat podle dlouhodobého výhledu. Podívat se na vývoj například v dobách velkých ekonomických krizí, či politických převratů, v době významných prezidentských voleb atd.. Faktorů je zde mnoho a vždy nám dlouhodobý pohled řekne více, než aktuální situace.

Ačkoliv se tedy může současná situace zdát velmi nepříznivá, tak z dlouhodobého hlediska lze očekávat jistý převrat a zlepšení situace. Záleží tedy pouze na tom, jak dlouhodobé výhledy investice máte. A také to, kolik jste ochotni investovat, případně ztratit. Ztráty, tedy rizika každého podnikání jsou možné v každé době, nezávisle na krizi, či politické situaci. Je to riziko, se kterým musí každý podnikatel počítat. Proto je také dobré vždy investovat částku, kterou v případě neúspěchu až tak nepocítítě a také se nedoporučuje investovat ouze například do jedné měny.

Pokud chcete zůstat pouze na devizovém trhu, je dobré investované finance rozdělit do více různých měn. Je tak z dlouhodobého pohledu větší šance na úspěch. Neustálé sledování situace, vývoj pandemie a politické situace, může být velkým pomocníkem při rozhodování do čeho zrovna investovat.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.