Kompostovanie nie je žiadna veda

Kompostovanie nie je žiadna veda

Využite organické zvyšky z vašej záhradky a pripravte si kvalitnú zeminu bez toho, aby vás to stálo zbytočné prostriedky navyše. Naučte sa kompostovať. Zvládne to každý, stačí iba dobre založiť kompost.

 

Ako zaistiť vašej záhrade pôdu plnú živín?

Kompost využijete nie len pri zakladaní záhonov, zíde sa aj, keď presadzujete domáce rastliny alebo doplňujete trávnatý terén. Základom kvalitného kompostu sú organické zvyšky, ktoré postupom času zotlejú a premenia sa na výživný substrát. Kompost môžete založiť na voľnom priestranstve, ale z estetického aj funkčného hľadiska je oveľa efektívnejšie využiť pre založenie nového kompostu praktický kompostér. Ten môže byť vyrobený z plastového či oveľa prirodzenejšieho dreveného materiálu. Kompostér poslúži nie len k ohraničení priestoru pre kompost, ale poskytne vám tiež možnosť mať celý proces kompostovania pod kontrolou.

 

Založení kompostéra zvládne prakticky každý

U kompostéra je dôležité zaistiť tlejúcim zvyškom priamy styk s pôdou, z ktorej k nim prenikajú mikroorganizmy podporujúce rozklad. Preto kompostéry nemajú dno. Prístup vzduchu zaistíte rozložením vetví na dno kompostéra a prípadným otvorením postranných vetracích otvorov. Tento typ výmeny vzduchu ale prebieha ale u drevených kompostérov prirodzene. Do komposta môžete vkladať všetky organické zvyšky z vašej úžitkovej záhrady, napríklad listy zo stromov, zeleninovú vňať, prebytočné ovocie, zvädnuté kvetiny a ďalšie. Dajte si však pozor, aby do kompostéra neprišli organické zvyšky napadnuté plesňami či inými chorobami, ktoré by ste zbytočne rozšírili do zvyšku záhrady.

 

Nechajte podtrhnúť krásu vašej záhrady

Pokiaľ sa snažíte o prirodzený ráz vašej záhrady, bude drevený kompostér o veľa lepší než plastový. Drevo ako prírodný materiál je síce menej odolný, ale pri pravidelnej údržbe sa z jeho krásy môžete tešiť dlhé roky. Na záhradu môžete zaobstarať ucelený sortiment drevených výrobkov, od kompostéra, po záhradne pergoly, nábytok alebo psiu búdu pre vášho rodinného maznáčika. Tento variabilný materiál k záhrade skrátka patrí a podtrhne jej prirodzený ráz.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.