Niekoľko pravidiel pre umiestňovanie spotrebičov v kuchyni

Niekoľko pravidiel pre umiestňovanie spotrebičov v kuchyni

 Plánujete rekonštrukciu kuchyne? A už ste sa zamýšľali nad umiestnením spotrebičov? Rozhodne túto záležitosť nepodceňte, má totiž veľký vplyv na ergonómiu používania kuchyne. Samozrejme, musíte brať na zreteľ aj priestorové možnosti, ale nasledujúce pravidlá by ste sa mali snažiť dodržiavať čo najviac. 

Chladnička 

Či si vyberáte z perfektných Miele chladničiek, alebo rozmýšľate nad inou značkou, podstatné je, aby chladnička nebola umiestnená pri spotrebičoch, ktoré vyžarujú teplo. Veď načo jej zbytočne sťažovať prácu? V prípade, že to nedokážete docieliť vstavanou chladničkou, kľudne siahnite po samostatne stojacej samostatne. Celkový dizajn kuchyne tým nepokazíte. 

Rúra 

A kam umiestniť modernú Miele rúru? Kedysi išla rúra automaticky pod varnú dosku, ale v súčasnosti to už nie je pravidlom. Ak ju umiestnite niekde v rámci kuchynskej linky do vyššej polohy, zjednodušíte si kontrolu a manipuláciu pečených jedál. Každopádne bude dobré, ak vedľa nej bude priestor na odkladanie vytiahnutých pokrmov.

Varná doska 

Takýto priestor by mal byť aj pri varnej doske. Všeobecne sa udáva, aby bol napravo, keďže väčšina ľudí je pravákov, ale ak ste ľavák, môžete si to vymeniť. Samozrejme, ak vám to priestorové možnosti v kuchyni dovoľujú. 

Digestor 

Nad varnú dosku patrí digestor (ak tam nemáte umiestnené okno, ktoré dokáže svojim spôsobom digestor nahradiť). Ideálna výška digestoru je 65 – 90 cm nad varnou doskou. V takomto prípade je zachovaný účinok odsávania a zároveň nebude digestor príliš nízko. 

Umývačka riadu 

Na záver spomenieme ešte spotrebič, ktorý síce nepatrí k „základnej výbave“, ale rozhodne patrí medzi obľúbené. Hovoríme o umývačke riadu. Pre zaistenie čo najlepšej ergonómie používania kuchyne je potrebné, aby bola umývačka riadu čo najbližšie k drezu.

 

Zdroj obrázka:

Autor: Iriana Shiyan / Stock.adobe.com

Comments are closed.