Papierové, látkové či vinylové tapety: Oblečte steny tak, ako sa vám páči!

Príjemný vzhľad interiéru nie je výlučne výsledkom jeho zariadenia. Nemenej podstatným prvkom sú aj steny. Ich farebnosť, štruktúra aj to, ako sú zladené s nábytkom a doplnkami. V posledných rokoch zažívajú veľký návrat tapety, ktoré ponúkajú veľa možností, ako dodať zaujímavý vzhľad stenám i celému interiéru.

Papierové, látkové či vinylové tapety: Oblečte steny tak, ako sa vám páči!

Tapety prešli rokmi mnohými zmenami, nielen čo sa týka ich vzhľadu, ale aj materiálu. Ich povrch môže mať zaujímavú štruktúru či netradičnú farebnosť. Tapety majú dnes mnoho tvárí, stačí si len vybrať.

 

Papierové tapety

Jednoznačne najlacnejšie a najjednoduchšie sú papierové tapety. Priamo úmerne s cenou však klesá aj ich kvalita. O čosi pevnejšie sú dvojvrstvové papierové tapety. Sú vhodné najmä do detských izieb, kde ich krátka životnosť nikomu neprekáža. Určite ich však nedávajte do takých priestorov, kde panuje vlhkosť.

 

Vinylové tapety

Vo všetkých typoch interiéru sú vhodné tapety s vrchnou vrstvou z vinylu. Dokonca existujú aj také špeciálne vinylové tapety, ktoré dokážu odolať aj tečúcej vode. Vďaka ich odolnosti voči vlhkosti sú vhodné aj do kúpeľní či kuchýň a môžu sa použiť aj ako náhrada obkladov na steny, ktoré nie sú schopné udržať keramiku. Vinylové tapety dobre odolávajú oderu, dajú sa ľahko čistiť a veľmi dobre zakryjú nerovnosti steny.

Textilné tapety

Textilné tapety majú dlhú tradíciu, pričom tkanina je aplikovaná na podkladovú vrstvu, ktorá je najčastejšie z vliesu. Zvyknú vzbudzovať elegantný a honosný vzhľad, čomu zodpovedá aj vyššia cena. Vrchnú vrstvu tapety môžu tvoriť aj rôzne iné materiály.

 

Vliesové tapety

Výrazne obľúbené sú vliesové tapety. Tento materiál pozitívne vplýva na vlastnosti tapety predovšetkým z hľadiska práce s ňou. Aplikácia na stenu ako aj odstraňovanie z nej je veľmi jednoduché. Vzhľadom sa jemne ponášajú na papierové tapety. Rozmerovo sú stabilné, takže sa pri tapetovaní ani nenaťahujú, ani nezrážajú.

Foto: Bigstockphoto

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.