Pri kúpe novej kuchyne je pre väčšinu Slovákov rozhodujúcim faktorom jej cena. Prinášame preto rady, ako si vybrať to najlepšie z najlepšieho, a pritom nezruinovať rodinný rozpočet. Pretože nová kuchyňa skutočne nemusí byť drahá, no zároveň môže byť kvalitná.
Čísla najnovšieho prieskumu pre spoločnosť Oresi Slovakia, do ktorého bolo zapojených 1 032 Slovákov, hovoria jasne. Až 70 % opýtaných si novú kuchyňu vyberá preto, lebo tá pôvodná je už poriadne opotrebovaná. A pri jej výbere sa rozhodujú podľa ceny.
„Cena je najdôležitejšia pre 41 percent opýtaných. Náš prieskum ukázal, že druhým faktorom výberu je kvalita, ktorá je rozhodujúca pre 24 % respondentov. Som presvedčený, že na základe týchto kritérií sa dajú vybrať kuchyne, ktoré nielen dobre vyzerajú, ale sú aj z prvotriednych materiálov, a preto dlho vydržia, čo v konečnom dôsledku prináša úsporu nielen vo forme peňazí,“ povedal Ladislav Jelen, CEO spoločnosti Oresi Slovakia.
Potešenie aj úžitok
Hoci Slováci vymieňajú starú kuchyňu za novú v priemere raz za 10 rokov a viac – čo je v porovnaní s krajinami západnej Európy menej často –, keď nastane správny čas na novú kuchyňu, vyberajú si dôkladne.
„Roky skúseností v tomto segmente a desiatky tisíc zrealizovaných kuchýň nám potvrdzujú, že dobrá kuchyňa je taká, v ktorej sa nielen príjemne varí, ale máte v nej celkovo dobrý pocit. Jednoducho hladí dušu. Dizajn je vecou individuálneho vkusu, ale pocit pohodlia, pohody a domova je spoločný pre dobré kuchyne naprieč všetkými dizajnmi,“ dodáva L. Jelen.
Dobre naplánujte aj vnútornú výbavu. V kuchyni MAGIQ od Oresi sú ukryté spotrebiče a špajzová skriňa so systémom vnútorných zásuviek Designo v bielej farbe.
Foto: TV Prima
Ako dobre kúpiť a neprerátať sa?
Ušetriť pri kúpe novej kuchyne sa dá vtedy, keď sa kupuje s rozumom, u overeného predajcu a so záručným listom. Dobre kúpiť nie je možné ani bez dobrého plánu. „Dobrý plán pomáha vyhnúť sa chybám, a teda ušetriť. Lebo ich následná náprava buď stojí peniaze navyše, alebo treba za chyby zaplatiť rozhodnutím, že vydržíme v nie úplne ideálnej kuchyni nasledujúcich desať rokov, kým si zas nedáme urobiť novú,“ pokračuje odborník z Oresi.
Listovanie v katalógoch, magazínoch, surfovanie po internete kvôli inšpiráciám na dizajn a usporiadanie, to všetko je súčasťou plánovania novej kuchyne. Rovnako dôležitou súčasťou plánu sú však aj odpovede na nasledujúce otázky:
- Čo od novej kuchyne očakávate?
- Čo v nej určite musí byť?
- Koľko peňazí do nej chcete/môžete investovať?
- Koľkým ľuďom bude slúžiť a čo všetko sa v nej bude diať (denné varenie, občasné varenie, návštevy, miesto na rodinné stretnutia…)?
Súčasťou dobrého plánu je aj zmeranie a nákres kuchyne so všetkými detailmi (výška, šírka, okná, dvere, rozvody vody a elektriny, zásuvky, plynová prípojka).
Odborné poradenstvo
Obrátiť sa pri výbere kuchyne na odborníkov je určite cesta, ako ušetriť. „Ak nájdete takého predajcu kuchýň, ktorý má dobré referencie a majú s ním dobré skúsenosti aj vaši známi, určite ste na správnej adrese a medzi jeho službami, ktoré pomáhajú šetriť peniaze, bude s najväčšou pravdepodobnosťou aj poradenstvo a 3D vizualizácia priestoru kuchyne ešte pred jej kúpou,“ odporúča L. Jelen.
Dobré kuchynské štúdiá ponúkajú aj možnosť vytvorenia plánu a vizualizácie novej kuchyne online. Do kuchynského štúdia nemusíte ani zájsť, napriek tomu všetko vidíte na vlastné oči v reálnom čase.
V tejto fáze výberu novej kuchyne už možno tušíte, aký dizajn preferujete, môžete mať jasnejšie aj vo farbách, čiastočne v usporiadaní skriniek a odkladacieho priestoru. Zrejme však takmer nič netušíte o materiáloch, z ktorých sa kuchyne robia, ani o rôznych vychytávkach a ďalších možnostiach. Práve toto všetko by ste sa mali dozvedieť u predajcu.
„Ak máte rodinu s malými deťmi alebo s domácimi miláčikmi, predajca by vám mal odporúčať materiály, ktoré sa ľahko udržiavajú a dlho vydržia. A to rovnako na dvierkach skriniek a zásuviek, ako aj na pracovnej doske a zástene. Výber kvalitných materiálov, ktoré dobre vyzerajú a zároveň sú trvácne a odolné, cenu kuchyne zásadne nezvýši, zároveň tým však predĺžite jej životnosť,“ pokračuje odborník na kuchyne v radách, ako ušetriť pri ich kúpe.
Odolné materiály, ktoré dobre vyzerajú
Výber materiálov je dnes naozaj široký. Od rezistentných laminátov cez špičkové nábytkárske lamino, akryl, ktorý je oveľa odolnejší voči poškrabaniu než lak, laky vo vysokom lesku aj v mate až po luxusné materiály, ako je drevená či kamenná dyha, keramika, tenké plátky kovu alebo polymérneho skla.
Pracovné dosky z kompaktného laminátu sa stali hitom. V kuchyni Rhodos z radu Bauformat je pod vysokoodolnou pracovnou doskou z kompaktu osadený drez so spodnou montážou.
Foto: Oresi kuchyne
Pokiaľ ide o pracovnú dosku, experti na kuchyne radia vybrať si takú, ktorá naozaj veľa znesie. Je to totiž najnamáhanejšie miesto v kuchyni, na ktoré pôsobí vlhkosť, rôzne potravinové farbivá a kyseliny, ale zvládnuť by malo aj vodu, nárazy, teplo a ostrie nožov.
„Ak si vyberiete kvalitnú pracovnú dosku, určite ušetríte na tom, že bude dlho vyzerať dobre a nebude poškodená, takže ju nebude treba po dvoch rokoch vymieňať,“ je presvedčený L. Jelen.
Pri nákupe kuchyne vyberajte povrch dvierok, ktorý najviac zodpovedá nárokom vašej domácnosti. Pre rodinu s malými deťmi alebo domácimi zvieratkami môžete zvoliť model MAGIQ z radu Dolti Collection s povrchom z odolného akrylu vo vysokom bielom lesku Arctic.
Foto: Oresi kuchyne
Na detailoch záleží
Nemenej dôležitá ako povrch je aj kvalita korpusov a kovania. Aj v tomto prípade kvalita predlžuje životnosť a funkčnosť kuchyne a drôtených programov. Veď dvierka a zásuvky otvárame niekoľkokrát denne, sú vystavené veľkému opotrebeniu, ktoré sa u lacných (ázijských) výrobkov prejaví veľmi skoro. Ale zas príliš neskoro na to, aby ste kuchyňu mohli reklamovať…
„Odporúčam vyberať si kuchyne, ktoré majú certifikáty potvrdzujúce stabilnosť nábytku a jeho zdravotnú neškodnosť, pretože dýchať formaldehyd v kuchyni určite nikto nechce. Kvalitné kuchyne, ktoré vôbec nemusia byť cenovo nedostupné, mávajú aj certifikát kvality na kovania, ekologické certifikáty potvrdzujúce, že materiály a výrobné postupy použité pri tomto nábytku sú ohľaduplné k životnému prostrediu. V neposlednom rade odporúčam vyhľadávať aj certifikáty a ocenenia deklarujúce dobrý prístup k zákazníkovi a dodržiavanie vysokého štandardu kvality. To všetko v konečnom dôsledku znižuje cenu kuchyne,“ dodáva L. Jelen z Oresi.
Vyberte si kvalitné kovanie, ktoré predĺži životnosť vašej kuchyne. Vo vybavení kuchyne Silk Touch vo farbe Cappuccino z radu Dolti Collection sú plnovýsuvné šuplíky a carga či rohová otočná ľadvina.
Foto: Oresi kuchyne
Dať prednosť kvalite odporúča aj pri výbere drezu a batérie. Napríklad kameninový drez s antibakteriálnou úpravou určite urobí lepšiu službu a vydrží dlhšie ako klasický plechový. Batérie s perlátorom a funkciou umožňujúcou jediným tlačidlom zastaviť a znova pustiť prúd vody tiež šetria náklady pri každom jednom umývaní.
Spotrebiče za tisíce?
Predajcovia kuchynského nábytku, ktorí majú v ponuke aj kuchynské spotrebiče, ich zvyčajne predávajú za lepšie ceny, ako keď si zvlášť kúpite chladničku, varnú dosku, digestor, mikrovlnku a všetko ostatné, čo vaša nová dobrá kuchyňa musí mať.
„Kúpiť celý set spotrebičov naraz znamená zaplatiť za ne menej peňazí, mať všetky záruky na jednom mieste a rovnako tak iba jedno miesto, na ktoré sa treba obrátiť v prípade problémov. To všetko šetrí čas, a tým aj peniaze,“ udáva odborník na kuchyne.
Súčasťou novej kuchyne neodmysliteľne musí byť aj nové osvetlenie. Kvôli úsporám, ale aj kvôli lepšiemu svetlu odporúča namiesto klasických žiariviek využívať LED svietidlá a/alebo LED pásky zapustené do spodnej časti horných kuchynských skriniek.
„Toto a omnoho viac vám určite vysvetlia v každom dobrom kuchynskom štúdiu. Spolupráca s profesionálmi pri výbere a inštalácii novej kuchyne určite znižuje jej cenu a zvyšuje šancu, že v nej budete spokojne variť a príjemne tráviť čas celé roky. Kým zase nebude zastaraná a nedostanete chuť na novú,“ uzatvára Ladislav Jelen.
Raster 1
Prečo si Slováci kupujú novú kuchyňu? (max. 3 odpovede)*
- Lebo stará je už opotrebovaná 70 %
- Lebo túžia po novej kuchyni 29,8 %
- Lebo pôvodná má zastaraný dizajn 28,8 %
- Kvôli novým technológiám 16,3 %
- Lebo uvideli zaujímavú ponuku 7 %
Čo je rozhodujúcim faktorom pri výbere novej kuchyne?*
- cena 41 %
- kvalita vyhotovenia 24 %
- praktickosť (vychytávky v kuchyni) 15 %
- služby (výroba kuchyne na mieru, montáž, zabezpečenie spotrebičov) 14 %
- ekologické vlastnosti (udržateľnosť materiálu) 5 %
- rýchlosť dodania 1 %
*Výsledky dotazníkového prieskumu Oresi Slovakia, ktorý sa realizoval v novembri na vzorke 1 032 respondentov.
Raster 2
Na čo sa sústrediť pri výbere novej kuchyne, aby ste vybrali to najlepšie za prijateľnú cenu?
- Na kvalitu materiálov, ktoré predlžujú životnosť aj funkčnosť kuchyne, čo šetrí peniaze (povrchová úprava, pracovná doska, kovanie).
- Na odborné poradenstvo od špecialistov, ktorí majú prehľad v materiáloch, v tom, ako sa dajú kombinovať rôzne povrchy a farby, v usporiadaní kuchyne, ale aj vo vychytávkach, ktoré šetria priestor aj financie.
- Na certifikáty kvality a neškodnosti a určite na minimálne dvojročnú záruku.
- Na cenu, a to pri zachovaní kvality, odbornosti a certifikátov kvality. (Nákup s dôrazom len na cenu bez ohľadu na kvalitu, odbornosť či záručný list sa môže zákazníkovi v konečnom dôsledku stať cenovo veľmi nevýhodným.)