Športoví fanúšikovia by mali pri výbere televízora hľadať športový režim alebo ešte lepšie AI Sport

Športoví fanúšikovia by mali pri výbere televízora hľadať športový režim alebo ešte lepšie AI Sport

Takzvaný športový režim, ktorý sa zvyčajne nastaví automaticky pri detekcii tohto typu obsahu, je navrhnutý tak, aby ponúkal čo najlepšiu kvalitu obrazu, zvyčajne s cieľom „čo najplynulejšieho pohybu objektu na obrazovke“. To je po pridaní zvuku à la štadión pri týchto režimoch kľúčové. A amozrejme nejde len o hráčov, ale aj o pohyb lopty, puku atď.

Najväčšia futbalová udalosť roka je tu: majstrovstvá Európy, na ktorých bude mať technologická značka Hisense ako oficiálny partner UEFA EURO 2024 neprehliadnuteľné zastúpenie. A práve kvalite zážitku zo sledovania športových prenosov venuje Hisense ako svetová dvojka v kategórii televízorov a svetový líder v oblasti 100-palcových televízorov veľkú pozornosť.

Televízory Hisense umožňujú automatickú detekciu športového obsahu a následné prispôsobenie nastavení obrazu alebo zvuku. To však neznamená, že to tak vždy funguje, a preto je táto možnosť k dispozícii v menu nastavenia, kde ju možno aj vypnúť. Je to samozrejme výhoda, pretože video vstup nie vždy umožňuje tento obsah rozumne rozpoznať, s čím televízor pochopiteľne nemôže nič urobiť.

Okrem bežného športového režimu má tento rok drvivá väčšina televízorov Hisense, najmä vlajkové ULED Mini-LED televízory, režim s názvom „AI Sports“, kde je vyššie uvedené podporované aj spracovaním obrazu pomocou umelej inteligencie. To všetko dokážu robiť oveľa sofistikovanejším a kvalitnejším spôsobom, než tomu bolo doteraz.

Režim „AI Sport“ je opäť samostatne o obraze a zvuku, ktorý spoločnosť Hisense typicky nazýva „Štadión“. V druhom prípade však stále záleží na základnej zvukovej výbave, a ak má televízor nielen jednoduché stereo, ale typicky aj tzv. horné kanály, umožňuje o to vierohodnejšie priblížiť atmosféru na štadióne. Zvuk sa potom odráža aj od stropu priamo k divákovi, čo mu dodáva pocit priestoru. Zvuk je však vždy bojom medzi dvoma protichodnými otázkami: čo najvernejšie zachytiť často búrlivú atmosféru a čo najzrozumiteľnejšie predniesť dialóg, t. j. to, čo hovorí moderátor alebo moderátori. Umelá inteligencia to dokáže lepšie ako bežný zvukový procesor.

V prípade obrázkov sa AI postará o to, aby sa každý prichádzajúci obrázok skutočne zachytil „políčko po políčku“, vyčistil (vrátane odstránenia šumu alebo prípadného rozmazania) a tiež porovnal s okolitými obrázkami či priamo s databázou vopred pripravených uložených obrázkov, samozrejme, so zameraním na rýchlo sa pohybujúce objekty.

Je to jednoduchšie, ale aj rádovo náročnejšie na výpočtový výkon a kvalitu umelej inteligencie, keď obrazovka televízora pracuje pri 120 Hz namiesto základnej obnovovacej frekvencie 60 Hz (na niektorých miestach nájdete 50 Hz).

Tu sa všetko musí robiť v oveľa razantnejšom rytme a to je to najlepšie, čo môžete v súčasnosti dostať. Hľadajte preto televízory so 120 Hz Ultra Motion a technológiou MEMC.

Vďaka dvojnásobnej prirodzenej obnovovacej frekvencii sa totiž aj tie najdynamickejšie objekty zobrazujú oveľa lepšie, detailnejšie a ostrejšie (jasnejšie a plynulejšie). Technológia MEMC potom zaisťuje, že prechodové snímky sa vkladajú tam, kde sú potrebné, aby bolo sledovanie plynulé a nerozmazané.

Pripravené v spolupráci s Bohumilom Herwigom, odborníkom na technológie a televízory.

Viac informácií: sk.hisense.com, global.hisense.com 

Sense For Technology

Comments are closed.