Viete, že umývačka riadu výrazne šetrí vodu?

Viete, že umývačka riadu výrazne šetrí vodu?

Na rozdiel od chladničky a práčky, ktoré vlastní väčšina domácností, nie je umývačka riadu v našich domácnostiach taká samozrejmá. Poznáte všetky dôvody, prečo si ju konečne taktiež zakúpiť?

Pri výbere umývačky riadu existuje niekoľko faktorov, na ktoré si musíte dať pozor. Potom už však čerpáte iba výhody. Pozor na hlučnosť (ideálne okolo 40 dB), na dobré usporiadanie vnútorného priestoru a energetickú triedu, aby sa vám ušetrená voda nevrátila v účte za elektrinu. V tomto článku sa však budeme venovať nesporným výhodám, ktoré ponúka.

 

Spotrebujete menej vody

Umývačka riadu skutočne spotrebuje výrazne menej vody. Priemerne iba štvrtinu vody, ktorú použijete pri umývaní v dreze. Optimálna spotreba s umývačkou nepresiahne 12 litrov, čo je oproti priemerným 40 litrom na ručné umývanie významná úspora a jedným z hlavných argumentov, prečo si umývačku zadovážiť.

Tip: Ak chcete naozaj úsporné spotrebiče s dokonalým umývaním a sušením, pozrite sa na umývačky riadu 45 od výrobcu MORA.

 

Nemusíte utierať riad

Nikto nemá rád utieranie riadu a mnohí ho preto radšej nechávajú oschnúť v dreze. Tým si síce ušetríte prácu, na riade však vzniknú zaschnuté kvapky a aj tak vás bude čakať ich leštenie. A práve tejto povinnosti vás umývačka zbaví, nakoľko okrem umývania aj suší.

 

Umývačka riadu dezinfikuje

Umývačka riadu používa takú horúcu vodu, že by ste v nej neudržali ruky. Práve preto je omnoho lepším prostriedkom na dezinfekciu baktérií. Umývanie nad teplotu sedemdesiat stupňov už má sterilizačný účinok, pri ktorom sa dajú dezinfikovať napríklad i detské fľaštičky a iný riad, takže umývačku oceníte aj ak máte deti alebo domáce zvieratá.

 

Riad bude lepšie umytý

Práve kvôli použitiu teplejšej vody bude riad z umývačky lepšie umytý, než keby ste ho umyli ručne. Zatiaľ čo bežná teplota vody používaná pri umývaní v dreze je zhruba štyridsať stupňov, umývačky používajú teplotu vody až osemdesiat stupňov, čím dosiahnete výrazne lepšie výsledky.

Tip: Chcete vo svojej domácnosti šetriť ešte viac? Prečítajte si článok: Ako ušetriť za energie v kuchyni?

 

Ušetríte svoje ruky

Žiadny saponát pokožke nesvedčí a niektoré sú k nej vyložene agresívne. S umývačkou riadu to však odpadá a so žiadnym čistiacim prostriedkom do priameho kontaktu už neprídete.

 

Budete mať stále upratané

Veľkou výhodou umývačky riadu je praktická možnosť ukladania špinavého riadu ešte pred samotným umytím. Na dreze sa vám teda nebude povaľovať žiadny riad, pretože bude elegantne ukrytý vo vnútri umývačky. Kuchyňa tak bude stále dokonale uprataná.

 

Zvládne to každý…

Máte doma deti alebo partnera, ktorý po sebe nikdy neumyje ani len pohár? Vložiť ho do umývačky už snáď zvládnu!

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.