Výhody elektromotorov

Výhody elektromotorov

Elektromotory sú mechanizmy, ktoré prevádzajú elektrickú energiu na mechanickú energiu. Keď sú tieto zariadenia pripojené k zdroju elektriny, produkujú konštantný pohyb, ktorý je možné použiť na napájanie širokej škály zariadení. S neustále rastúcim zoznamom praktických aplikácií sú od konca 19. storočia nenahraditeľné v domácnosti a na pracovisku.

Aplikácie elektrických motorov a zákazkové projektovanie

Elektromotory nájdete v rôznych nástrojoch a náradiach. Niektoré z mnohých produktov, ktoré fungujú na ich princípe, zahŕňajú automatické dvere, stropné ventilátory, dverové zámky, elektrické zubné kefky, dávkovače mydla a plynové čerpadlá.

Rozsiahle využitie elektromotora je do značnej miery dôsledkom ich vynikajúcej spoľahlivosti v porovnaní s inými druhmi motorov. Zatiaľ čo typický spaľovací motor môže pozostávať z viac ako 200 častí, elektricky poháňané motory majú v priemere okolo 20 pohyblivých častí. Pretože majú menej pohyblivých častí, zvyčajne si vyžadujú menšiu údržbu a majú dlhšiu životnosť ako iné motory.

Väčšina elektrických motorov je mierne upravená, aby vyhovovala potrebám konkrétnej aplikácie. Rovnako ako každý motor, aj elektrický motor musí byť úplne kompatibilný so zariadením, ktoré poháňa. Inštalácia nevhodne tvarovaného alebo dimenzovaného motora môže obmedziť jeho celkovú účinnosť.

S elektromotormi existujú ďalšie výhody. Napríklad kompaktnosť. Existuje len veľmi málo rotačných zdrojov energie, ktoré môžu byť vyrobené v tak malej veľkosti ako motor.

 

Flexibilita

Elektrické motory sú užitočné z mnohých dôvodov a sú potrebné tam, kde motory poháňané palivom nemôžu fungovať. Mnoho elektrických motorov je obmedzených prevádzkou na striedavý prúd alebo jednosmerný prúd. Univerzálne elektromotory sú však schopné prevádzky na striedavý aj jednosmerný prúd.

Použitie týchto motorov je obrovské. Mnoho aplikácií je možné nájsť v menších zariadeniach. Niektoré z výrobkov, ktoré ich používajú, sú vysávače, mixéry, elektrické náradie, oddeľovače burín a ventilátory. Vymenovali sme len niektoré z dlhého zoznamu zariadení, ktoré vďaka týmto motorom efektívne fungujú. Univerzálne elektrické motory sú cenovo výhodným riešením pre mnoho zariadení.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.