Záhradný domček nemusí byť solitér

Ak je vaša záhrada niečím viac než len pruhom starostlivo udržiavaného trávnika, určite sa nezaobídete bez miesta, kde môžete uskladniť potrebné záhradné náčinie, kvetináče alebo napríklad detské hračky. Záhradné domčeky sú už v tomto ohľade klasikou, často však pôsobí ich zasadenie do záhrady príliš umelo, aj keď sú z čisto prírodných materiálov. Ako teda vylepšiť estetiku záhradného domčeku?

Záhradný domček nemusí byť solitér

Veľká záhrada potrebuje veľký domček, alebo nie?

Veľkosť záhradného domčeku by mala závisieť predovšetkým od toho, ako veľké množstvo predmetov v ňom potrebujete uskladniť. Ale neplatí to vždy. Záleží aj na dispozíciách záhrady. Záhrada s veľkou výmerou rozloženou do dvoch úzkych pruhov po oboch stranách domu sa pre veľký domček príliš nehodí. Ideálny záhradný domček by nemal zaberať príliš veľkú časť trávnika a nemal by ho ani príliš tieniť. Pouvažujte teda o tom, či nebude lepšie uložiť menšie pomôcky napríklad do pivnice.

 

Voľný roh záhrady vám však poskytne oveľa voľnejšie ruky. Sem s trochou šťastia napasujeme aj väčšiu stavbu, veľkú úlohu by tu ale mala hrať záhradná estetika. Po obvode domčeku môžete napríklad vytvoriť záhony s bylinkami alebo rýchlo rastúcimi letničkami. Staviť môžete aj na pôvabné záhradné doplnky, napríklad masívne drevené kvetináče, najpraktickejšie sú tie na kolieskach, ktoré môžete v prípade potreby presunúť inam. Bylinkám sa v nich darí priamo báječne a vďaka rýchlej možnosti premiestnenia už nikdy neprídete o svoje nádherné rastlinky rozmarínu len preto, že už štvrtý deň v kuse výdatne prší.

 

Práve v daždivé dni tiež najviac oceníte záhradný domček vybavený oknami. Pod okno môžete umiestniť jednoduchý stôl alebo pracovnú dosku a vytvoriť si tak skvelý záhradnícky kútik, kde môžete pliesť košíky alebo presádzať kvety aj v tom najnepriaznivejšom počasí. Určite sa oplatí popremýšľať aj o zavedení elektriny. Záhradný domček sa vďaka tomu môže stať vaším útočiskom, do ktorého sa nepozorovane uchýlite napríklad o polnoci. Upravená záhrada poskytuje mnoho inšpirácie pre každý deň, ktorú môžete vďaka záhradnému domčeku čerpať priamo z prvej ruky.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.