3 prehrešky proti feng-shui, ktorých sa zbavíte skutočne jednoducho

Filozofia feng-shui je poslednou dobou v oblasti bývania stále obľúbenejšia. Však kto by nechcel mať dom plný pozitívnej energie, ktorá dokáže všetkých obyvateľov kladne nabiť na každý nasledujúci deň? Naša architektúra však s prvkami feng-shui takmer nepočíta a so zlými dispozíciami domu aj tak nič neurobíme. Ale stačí si osvojiť pár jednoduchých trikov a získate harmonické a príjemné bývanie, bez toho aby ste museli pracne prestavovať dom alebo jednotlivé miestnosti.

3 prehrešky proti feng-shui, ktorých sa zbavíte skutočne jednoducho

 

 

Dlhá chodba energiu vyháňa

Prúdenie pozitívnej energie čchi v priestoroch domu je podľa feng-shui prospešné a blahodarné. Nesmie ale prúdiť príliš rýchlo, inak sa väčšina bez úžitku vytratí oknom alebo dverami. A dlhé úzke chodby v starých bytoch práve takejto situácii napomáhajú. Čo teda s tým?

Predovšetkým sa snažte steny chodby nejak opticky rozčleniť. Pomôcť vám k tomu môže sada obrazov s prírodnými motívmi. Nesmiete ich ale zavesiť v jednej línii, to by naopak rýchlosť energie čchi umocnilo.

Na chodbe by sa mal tiež nachádzať aspoň jeden výrazný prvok, ktorý opticky rozčlení priestor. Môže to byť skrinka, veľká váza alebo napríklad knižnica. Skvele sa hodí napríklad SUKU – vyrezávaná knižnica z kusu kmeňa stromu suar, do ktorej sa všetky knihy pohodlne zmestia.

knihovna_z_kmene_stromu_105_1200

Predný a zadný vchod v jednej línii

Pokiaľ by ste chceli nájsť miesto, kde energia uniká z domu najčastejšie, bolo by to práve tu. Vlastne sa u vás po vstupe ani príliš neohreje a hneď zase zmizne. Pokiaľ ju chcete v dome zachovať dlhšie, musíte jej ponúknuť nejaký bod, o ktorý sa zarazí a spomalí. Najlepšie sa hodí stôl s guľatými rohmi, najlepšie z čistého prírodného materiálu. Nám sa zaľúbil BAKAU 1 – stolček so sklenenou doskou z mangrovníkového dreva, ktorý najlepšie vynikne vo voľnom priestore. Pokiaľ na stolček nemáte miesto, použite aspoň veľké živé rastliny.

 

Kúpeľňa ako centrum domácnosti

Zvlášť panelákových domov sa týka ďalší nešvár – stredové kúpeľňové jadro. Lenže podľa Číňanov má v strede domu sídliť harmónia, pokoj a pohoda, čomu bežne sanitárne vybavenie tak úplne neodpovedá. Vodovodné potrubie asi nepreložíte, ale môžete na to ísť aj inak.

Kúpeľňu majte v prvom rade vždy perfektne upratanú s čo najmenším množstvom voľne položených vecí, ktoré by narušovali dojem uhladenosti a poriadku. Majte vo vnútri vždy čerstvú zeleň – pokiaľ nechcete prisvieťovať papradiam alebo sukulentom, noste si domov 2x týždenne aspoň vetvičky alebo lúčne kvety. Prinajhoršom poslúži aj gerbera z kvetinárstva. Starú zeleň ale odstráňte skôr, než začne zahnívať a schnúť. Tieto procesy totiž podľa feng-shui priťahujú negatívnu energiu, ktorú doma určite mať nechcete.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.