5 tipov pre spánok v lete

5 tipov pre spánok v lete

Vonku ticho cvrliká hmyz, oknom presvitá svit mesiaca a človek pokojne zaspáva po krásnom letnom dni…. To je idealizovaná predstava vlažnej letnej noci. Skutočnosť však býva odlišná, horká a tropická noc skôr ľuďom znemožňuje zaspať a tí sa neustále prevracajú zo strany na stranu v márnej snahe nájsť vhodnú polohu. Aj v tomto prípade však existuje niekoľko tipov, vďaka ktorým môže byť spánok v lete aspoň o niečo príjemnejší. Ako teda vyzrieť na letné spanie v horúčavách?

1. S prikrývkou aj bez

Na otázku, či sa dá spať v lete bez pyžama len pod tenkou prikrývkou, alebo, naopak, v pyžame či nočnej košeli bez prikrytia, neexistuje jednoznačná odpoveď. Každému bude vyhovovať niečo iné a rozhodovať budú osobné preferencie. Tipom je teda v tomto prípade vyskúšať oba spôsoby a rozhodnúť sa pre ten, ktorý vám bude vyhovovať najviac. V oboch prípadoch sa ale rozhodne oplatí kvalitná prikrývka, resp. pyžamo. Vždy by malo byť z materiálu, ktorý je schopný dobre odvádzať teplo. Dobrým príkladom je napríklad satén. V kombinácii s rozumným nočným vetraním môže byť zaspávanie v saténe veľmi príjemné.

2. Boj s potením

Samozrejme, vysoké letné teploty znamenajú aj nadmerné potenie. Aj za normálnych okolností dokáže človek v posteli vypotiť až jeden liter potu. V období horúčav to môže byť až 1,5 litra. Je preto veľmi dôležité, aby bol matrac, na ktorom človek spí, schopný si s potom poradiť. Moderné matrace majú schopnosť pot vsiaknuť, odviesť a potom mu umožniť opätovné odparenie do vzduchu. Pokiaľ naviac vrstva potu zostane na vrchu matraca, môže nepríjemne studiť. A to sa s kvalitným matracom nestane. Matrac proti poteniu je tak správnym riešením po celý rok, v lete sa stáva takmer nevyhnutnosťou. Schopnosť odvádzať dobre pot majú ako penové matrace, tak matrace latexové. Všeobecne však platí, že by malo ísť o matrace s vysokým obsahom prírodných materiálov.

3. Ochrana matraca

Kvalitný a dobre zvolený matrac dokáže odvádzať pot a pre letný spánok je dobrou voľbou. Je však potrebné si uvedomiť, že aj keď sa voda z potu odparí, ďalšie jeho zložky, ako sú soli a minerály, v ňom zostávajú. Neskôr sa stanú potravou pre roztoče, ktoré sa budú vnútri matraca množiť. Naviac priechod potu ovplyvňuje do istej miery aj štruktúru matraca. To všetko skracuje jeho životnosť. Pokiaľ chcete matrac ochrániť a zaistiť, aby vám slúžil čo najdlhšie, je vhodné použiť nepriepustný chránič matraca. Práve jeho nepriepustnosť je ale značne obmedzujúca a nedochádza k správnemu odvádzaniu potu. Rozumným kompromisom sú preto priedušné chrániče. Bez tejto ochrany sa žiaden matrac nezaobíde. Chránič vo forme poťahu je prateľný, znižuje mieru znečistenia matraca a predlžuje jeho životnosť.

4. Klimatizácia = áno, ale…

Samozrejme, počas horúcich nocí sa ponúka použiť klimatizáciu. Tú je však potrebné používať s rozumom. Ideálna teplota v spálni je síce medzi 18 °C a 20 °C, pokiaľ je ale vonku skutočné horko, prechod do tejto teploty môže spôsobiť telu teplotný šok. Práve ten je príčinou angíny a ďalších podobných chorôb vznikajúcich v súvislosti s klimatizáciou. Nikdy by ste ju nemali nastavovať na teploty o viac než 5-6 °C oproti vonkajšej teplote. Klimatizácia vám tak ku pokojnému spánku môže pomôcť, nerobte to však tak, že si ľahnete priamo pod ňu a spustíte ju na plný výkon. V posteli by ste potom pravdepodobne museli zostať s chorobou o niečo dlhšie, než ste počas dovolenky plánovali.

5. Prvoradé je pohodlie

Pokiaľ si zvolíte skutočne kvalitný matrac, spánok bude vždy príjemnejší. Dobrou voľbou sú v tomto ohľade pružinové matrace. Tie v sebe kombinujú systém pružín a kvalitnej peny, čím vytvárajú nezameniteľný pocit pohodlia a taktiež vzdušnosti. Človek má pocit, že na matraci neleží, ale vznáša sa na ňom. Práve takýto pocit vzdušného matraca je potom ideálny pre leto, keď zaspávanie často predstavuje neľahký problém. Na nepohodlnom matraci je všetky ešte horšie.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.