Ako funguje práčka

Ako funguje práčka

Ak existuje jeden spotrebič pre domácnosť, bez ktorého by väčšina z nás jednoducho nemohla existovať, tak to bude pravdepodobne práčka. Ak ste niekedy boli bez vašej práčky niekoľko dní alebo týždňov, budete vedieť, aké ťažké je prať oblečenie ručne.

 

Časti práčky

Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo všetko práčka obsahuje a ktoré časti sú dôležité?

Vnútorný bubon je ten, ktorý môžete vidieť, keď otvoríte dvere alebo veko. V prednej časti, do ktorej umiestňujete bielizeň, je bubon otočený dopredu. Teda najmä v Európe. Vaše oblečenie vkladáte do práčky cez dvere z prednej strany a celý bubon sa otáča okolo horizontálnej osi (ako koleso automobilu). Bubon má veľa malých dier, aby sa voda mohla dostať dovnútra a von. Mimo vnútorného bubna je druhý, väčší bubon, ktorý nevidíte. Jeho úlohou je držať vodu, kým sa otáča vnútorný bubon. Na rozdiel od vnútorného bubna musí byť vonkajší bubon úplne vodotesný – v opačnom prípade budete mať vodu po celej podlahe!

Dva bubny sú najdôležitejšie časti pračky, ale je tu aj veľa ďalších zaujímavých kúskov. Je tu termostat (mechanizmus teplomeru) na testovanie teploty privádzanej vody a vykurovacieho telesa, ktoré ho ohreje na požadovanú teplotu. Aj taká malá súčiastka ako je ložisko hrá v praní veľkú rolu. Dôležité je, aby sa do ložiska nedostala voda, lebo zhrdzavie. Veľmi podstatné je gufero, resp. V-krúžok, ktorý izoluje ložisko od vody. Ložisko do  inej práčky je dobre skontrolovať podľa produktového čísla.

K dispozícii je tiež elektricky poháňané čerpadlo, ktoré odstraňuje vodu z bubna, keď je pranie ukončené. Ak sa čerpadlo otáča v smere hodinových ručičiek, spodné čerpadlo nasáva vodu zo spodnej časti umývacej vane a vytláča ho z vypúšťacej hadice a horné čerpadlo sa pokúša nasávať vzduch z hornej časti umývacej vane a tlačiť ho späť cez dno tak, aby nedochádzalo k recirkulácii vody.

Ak sa čerpadlo otáča proti smeru hodinových ručičiek, horné čerpadlo nasáva vodu zo dna vane a pumpuje ho späť hore, a spodné čerpadlo sa pokúša čerpať vodu z odtokovej hadice späť do spodnej časti vane. Ak chcete zakúpiť kvalitné čerpadlo do práčky Electrolux, čo je jedna z najobľúbenejších značiek pračiek, tak zvoľte tie od talianskeho výrobcu Askoll. Sú menej hlučné a ich životnosť je vysoká.

 

Program prania

Vaša pračka nevie, čo do nej vložíte a nemôže automaticky povedať, ako starostlivo prať niečo ako napríklad jemný vlnený sveter. Jediné, čo je pod jej kontrolou, je množstvo a teplota vody, rýchlosť odstreďovania, koľkokrát bubon osciluje, počet plákaní a tak ďalej.

Strojní inžinieri sa snažia uľahčiť život tým, že ponúkajú niekoľko prednastavených programov. Každý z nich používa mierne odlišnú kombináciu týchto premenných pre bezpečne pranie vášho oblečenia.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.