Bio krby – efektná alternatíva bežných krbových riešení aj do priestorov bez vybudovaného komína

Krb je povestným tvorcom typického tepla domova a zároveň prvkom, ktorý vytvára jeho centrum. Žiaľ, v niektorých interiéroch je nemožné umiestniť klasický krb, a preto sú o túto výraznú súčasť domácnosti ochudobnené. Našťastie, na trhu existujú aj alternatívne krbové riešenia, ktoré sú otvorené prakticky akýmkoľvek priestorom, aj bez prítomnosti klasického komína. Zoznámte sa aj vy s výhodami a možnosťami prevedenia bio krbov.

Bio krby – efektná alternatíva bežných krbových riešení aj do priestorov bez vybudovaného komína

Prečo sa rozhodnúť pre bio krby?

Horenie bez dymu a prachu

Bio krb predstavuje zaujímavú alternatívu bežných krbov, ktorú je možnú umiestniť dokonca aj do bytov. Jeho najväčšou výhodou je spaľovanie bez akejkoľvek produkcie dymu, preto teda pre svoj chod nepotrebuje komín na odvod splodín horenia. Samozrejmosťou je tiež absencia akéhokoľvek prachu, čo ocenia najmä silní alergici. V ich domácnostiach sú totiž bežné krby tabu.

 

Žiadna špeciálna starostlivosť

Keďže bio krby neprodukujú žiaden prach, dym a z dôvodu absencie tuhého paliva aj popol, sú prakticky bez údržbové. Domáce paničky sa preto iste potešia, že ich nemusia čistiť a venovať im zvýšenú starostlivosť. Všetko, čo postačí, je dopĺňať potrebné palivo a z času na čas vyleštiť sklo, za ktorým sa rozlieha nádherný plameň.

 

Efektný plameň, ktorý dodá interiéru punc luxusu

Plameň horiaci v bio krbe je naozaj efektný. Preto sú bio krby zaujímavým interiérovým doplnkom, ktorý každému priestoru dodá jedinečnú iskru a punc luxusu. Obzvlášť vtedy, ak charakter plameňa dopĺňa aj samotný dizajn krbu či obklad použitý na stene v jeho okolí. Takisto je možné do krbu vložiť aj rozličné doplnky, napríklad napodobneninu dreva, ktorá je na nerozoznanie od toho prírodného. Dokonca aj s obhoreným dizajnom. Ako to už z názvu tohto typu krbov vyplýva, nehorí v nich bežné palivo, ale špeciálny biolieh. Ten je umiestnený v zásobníku, ktorý nevidieť, a preto bude celá kompozícia pôsobiť, akoby horela daná napodobnenina dreva. Veľmi často sa bio krby plnia špeciálnymi kamienkami, ktoré počas horenia vytvárajú rovnako atraktívny pohľad.

 

Bezpečné palivo, ktoré sa horením mení na prirodzené súčasti vzduchu

Samotné palivo biolieh je tvorené 96% etanolom, ku ktorému sa pridáva denaturačná prísada plus prísady ovplyvňujúce charakter a farbu plameňa. Tá je zvyčajne žlto-oranžová. Horenie tohto paliva je maximálne bezpečné, pretože etanol sa rozkladá na oxid uhličitý a vodu. A to sú zložky, ktoré sa prirodzene nachádzajú aj vo vzduchu, ktorý dýchame. Napriek tomu sa odporúča miestnosti s bio krbom často vetrať tak, aby sa v nich nenahromadil oxid uhličitý, ktorý by mohol spôsobiť problémy s dýchaním. Takisto môžeme povedať, že bio krby sú kvôli produkcií oxidu uhličitého vhodné na umiestnenie do väčších miestností. Odporúča sa s celkovým objemom vzduchu nad 60 m3. To však zvyčajne nie je žiaden problém, keďže bio krby sa primárne využívajú v otvorených denných halách či obývačkách.

 

Jednoduchá inštalácia a možnosť kombinácie s rôznymi obkladovými materiálmi

Obrovským pozitívom bio krbov je ich ľahká inštalácia. Ak si vyberiete voľne stojace modely, stačí ich v podstate len postaviť do priestoru. V prípade tých zabudovateľných je potrebné previesť základné stavebné práce spojené s ich osadením do steny a následnou úpravou. Efektne v priestore vyzerá napríklad spojenie bio krbu a mramoru, umelého kameňa, prípadne si môžete na originálne vyznenie zvoliť retro obklady a dlažby.

Báť sa tiež nemusíte umiestneniu dreva v tesnej blízkosti bio krbov. Tie totiž nie sú určené primárne na vykurovanie, ale na dotvorenie atmosféry a výrazné zatraktívnenie priestoru. Preto hneď pod krb môžete položiť drevenú podlahu. Ak si však chcete byť istí, aby sa vo vašej domácnosti nestala nehoda z dôvodu prehriatia podlahy od krbu, no milujete drevo, zaujme vás dlažba v dekore dreva. Ale ako sme povedali, bio krby sú bezpečné, a preto si bežnú pdažbu nevyžadujú výlučne.

 

Cena, vďaka ktorej si bio krb môže dovoliť prakticky každý

Výhodou a dôvodom, prečo sa rozhodnúť pre bio krby, je tiež ich cena. Za bežné krbové komplety zložené z krbovej vložky a vhodnej obstavby zaplatíte často sumu v tisícoch eur, ku ktorej si musíte prirátať ešte potrebnú odbornú prácu. Bio krby sú našťastie podstatne lacnejšie. Tie najlacnejšie, no dizajnovo stále zaujímavé modely, si dokážete zaobstarať už od sumy pohybujúcej sa na úrovni okolo 100 €. A to je za tak dominantný a efektný prvok interiéru nesmierne výhodná cena, ktorá rozhodne nezaťaží rozpočet žiadnej domácnosti

 

Základné prevedenia riešení bio krbov

Vstavané bio krby

Tým najčastejšie používaným prevedením bio krbov sú bio krby vstavané. Tie sú určené na osadenie do vybudovaného stavebného otvoru v priečke. Stena nemusí byť výlučne murovaná, pretože bio krb sa dá zabudovať aj do sadrokartónovej priečky, prípadne dokonca do nábytkovej steny. Vtedy je však potrebné myslieť na dokonalé odizolovanie krbu od ostatného okolia. Vstavané bio krby sú dostupné v rôznych veľkostiach – od rozmerov televízie až po gigantické krby, ktoré sa po zabudovaní budú rozliehať naprieč celou jednou stenou.

Ak chcete byť originálni, okrem bežného osadenia bio krbov môžete zvoliť aj menej tradičné. Napríklad bio krb nechať mierne povystúpený z priestoru, prípadne ho inštalovať na atypické miesto, napríklad pozdĺž interiérového schodiska.

 

Nástenné bio krby

Veľmi podobné, no jednoduchšie riešenia bio krbov sú tie nástenné. Pri ich inštalácií odpadá nutnosť stavebných prác spojených s budovaním stavebného otvoru a následnou úpravou, napríklad aplikáciou vhodného obkladového materiálu do okolia krbu. Nástenné bio krby stačí jednoducho zavesiť na stenu, rovnako ako napríklad nástenný obraz. S tým rozdielom, že bio krb sa stane živým interiérovým prvkom s príjemne plápolajúcim plamienkom.

 

Samostatne stojace bio krby

Ak máte chuť na experimentovanie a zakomponovanie ohňa ako priamej súčasti vášho bývania, z hľadiska bezpečnosti, ale aj dosiahnutého dizajnu, je ideálne siahnuť po voľne stojacich bio krboch. Tie môžete pokojne posadiť do akejkoľvek časti miestnosti. Zvoliť si môžete ako dominantné, tak aj subtílnejšie modely bio krbov. Univerzálnou voľbou, ktorá zapadne prakticky všade, sú bio krby so sklenou konštrukciou. Vďaka nim sa oheň dostane do centra bez toho, aby jeho pôsobenie akokoľvek narušilo steny krbu. Avšak, vybrať si môžete tiež prevedenia s výraznými kovovými elementmi, v dynamickom zaoblenom tvare, ktorý pripomína kahan či ako veľký stĺp, ktorý je zakončený komorou s plápolajúcim plamienkom. Takéto samostatne stojace bio krby poslúžia napríklad aj ako šikovný deliaci prvok pri čiastočnom oddelení jednotlivých funkčných zón spojenej dennej miestnosti.

 

Výhodná alternatíva štandardných krbov s dizajnom, ktorý bežné riešenia zanechá v úzadí

Ak do vášho bývania nemôžete nainštalovať bežný krb, porozmýšľajte o bio krboch na biolieh ako o ich zaujímavej alternatíve. Síce sa na ne nemôžete spoľahnúť z hľadiska efektívneho vykurovania priestorov, po dizajnovej stránke ich charakteristickým vzhľadom krbu ešte predbehnú. Nenechajte sa odradiť fámami, ktoré o týchto krboch kolujú, ale presvedčte sa na vlastnej koži, že sú naozaj skvelé. Uvidíte, že investíciu do moderného bio krbu nikdy neoľutujete.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.