Čo ponúka Banská Bystrica a jej okolie?

Čo ponúka Banská Bystrica a jej okolie?

Možno si myslíte, že ste videli už všetky pekné mestá na Slovensku. Možno si vás podmanila krása nášho hlavného mesta alebo ste sa nechali opantať romantickým duchom Banskej Štiavnice alebo vás očarila história Bojníc. Navštívili ste však už Banskú Bystricu? Banská Bystrica je stredne veľké mesto na strednom Slovensku ležiace na okraji Národného parku Nízke Tatry. Dnes je to piate najväčšie mesto na Slovensku a je relatívne moderné.

História a rozvoj mesta je už dlho spätý s ťažbou medi a striebra, čo vysvetľuje historické centrum. Keďže Banská Bystrica je obklopená kopcami a horami, je na Slovensku obľúbenou destináciou pre tých, ktorí hľadajú lyžiarske strediská a turistické chodníky. Tieto tri faktory z neho robia pomerne obľúbenú turistickú destináciu.

Určite sa oplatí navštíviť Námestie SNP, v ktorom sa nachádza množstvo pamiatok. Napríklad je tu Hodinová veža, ktorá pochádza zo 16. storočia. Pretože sa nachádza na hornom konci dlhého šikmého námestia, ponúka skvelý výhľad na mesto, hoci je vysoká iba 20 metrov. Možno ste nevedeli, že má aj mierny sklon, vďaka čomu má Slovensko vlastnú šikmú vežu.

Hneď pri hlavnom námestí sa nachádza Banskobystrický hrad, ktorý pochádza z 12.-13. storočia a je symbolom Banskej Bystrice. Neďaleko hradu nájdete Matejov dom, ktorý  je ľahko rozpoznateľná vďaka kamennému opevneniu.

 

Donovaly

Severne od Banskej Bystrice nájdete Donovaly v  nadmorskej výške 960 metrov. Predstavujú obľúbenú destináciu zimnej i letnej turistiky. Často navštevované je lyžiarske stredisko Park Snow Donovaly, ktoré ponúka v nadmorskej výške 900 – 1360 metrov skvelé trate pre zjazdové a slalomové lyžovanie, snowboarding a bežkovanie. Trate majú celkovú dĺžku  až 11 km, z toho 7 km je umelo zasnežovaných. Veľkým lákadlom je aj 900 m dlhá bobová dráha, ktorá ponúka adrenalínový zážitok vďaka 7 skokom a 11 ostrým zákrutám v rýchlosti 45 km/h.

Už by ste mali mať celkom dobrú predstavu o tom, čo môžete očakávať v súvislosti s prehliadkou Banskej Bystrice a jej okolia. Ak plánujete výlet, v prvom rade si musíte nájsť ubytovanie v Donovaloch alebo v Banskej Bystrici.  S ubytovaním určite problém nebudete mať. Banská Bystrica ponúka slušnú ponuku hotelov a penziónov.

Ak vás viac láka turistika či lyžovačka, tak si môžete vybrať spomedzi ponúk chát v blízkosti lyžiarskeho strediska. Chaty Donovaly ponúkajú pre svojich hostí príjemné prostredie v horskej oblasti. V mnohých chatách nájdete gril, detské ihrisko, ale aj kade a priestory na welness.

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.